Artykuły dla rodziców

kids drawing

Propozycja zajęć dla dzieci - gr.5

2020-03-25    Temat: Wiosenne śpiewanki - powitanki

(doskonalenie poczucia rytmu, rozwijanie wyobraźni ruchowej i umiejętności muzykowania).

1. Przypomnienie zabawy integracyjnej „Ojciec Wirgiliusz” (zabawa dziecka z rodzicem, naśladowanie czynności wymyślonych i wykonywanych na przemiennie dziecko rodzic, w ciągu dnia można wykonywać z dzieckiem różnorakie czynności praktyczne tu rodzic pokazuje dziecku np. jak składać ubrania, porządkować w szafce z ubraniami itp. Uczy w zabawie czynności dnia codziennego).

2. Poznanie z treścią wiosennej śpiewanki- piosenki na powitanie i pożegnanie dnia z wykorzystaniem melodii z piosenki „Ojciec Wirgiliusz”. Po opanowaniu tekstu i melodii dzieci uczą się układu ruchowego do piosenki.

Wiosna już blisko , słychać ptaków śpiewy

A my się wszyscy razem radujemy,      (dzieci idą po kole w rytm piosenki)

Że już wiosna wita nas, wita nas, wita nas,   (dzieci klaszczą 4 krotnie w równym pulsie)

Ciepłych dni już nadszedł czas, nadszedł czas.   (dzieci wykonują 4 krokami obrót wokół własnej osi)

W ten radosny, miły dzień, miły dzień, miły dzień.   (dzieci klaszczą 4 krotnie w równym pulsie)

Przywitajmy wszyscy się, wszyscy się.   (dzieci wykonują 4 krokami obrót wokół własnej osi)

Zabawa „Wiosenny marsz”- rodzic włącza dowolnie wybrana muzykę w charakterze marszu, dziecko porusza się po dywanie maszerując z rękami na biodrach, gdy rodzic zagra 1 raz na dowolnym instrumencie np. talerzach, dziecko zatrzymuje się i maszeruje w miejscu, gdy uderzy 2 razy to dziecko klaszcze w rytm muzyki, gdy zagra 3 krotnie to dziecko powraca do maszerowania i porusza się jak na początku.

1. Śpiewanie wiosennej piosenki na pożegnanie dnia( utrwalenie melodii i treści wyżej wymienionej piosenki ze zmianą jej zakończenia – w ten radosny miły dzień pożegnajmy wszyscy się.

2. Słuchanie piosenki „Jest już wiosna” (melodię można wymyślić samodzielnie i stworzyć tzw. melorecytacje)

Stary zegar bije z wieży

Bim, bam, bom

Niech posłucha kto nie wierzy

Bim, bam, bom

A w świat idzie wieść radosna

Wkrótce wiosna

Jest już wiosna

Bim, bam, bom

1. Zapoznanie dzieci z literą „Z”, „z” na podstawie wyrazów „zegar” „Zyta” (podział wyrazu na głoski, ułożenie modeli wyrazów, a następnie wyrazy z liter)

2. Słuchanie utworu Maciej Mazan „Pan Tulipan”.

-Drogi panie Tulipanie,

pan jest piękny niesłychanie!

- Niech pan powie co się dzieje,

że pan z każdym dniem pięknieje?

- Tak jak wszyscy tu w ogrodzie

w słońcu się wygrzewam co dzień,

piję deszcz i szybko rosnę,

by powitać panią Wiosnę!

- Wypowiedzi dzieci na temat treści wiersza.