2 maja - Dzień flagi

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nazywany także Świętem Flagi. O tym ważnym, choć stosunkowo młodym święcie, uczą się już dzieci w przedszkolach. Święto Flagi wprowadzone zostało na mocy ustawy z 20 lutego 2004. Obchodzone jest między świętami państwowymi 1 maja, czyli tzw. Świętem Pracy i świętem narodowym Konstytucji 3 Maja. Datę 2 maja wybrano nieprzypadkowo. Powody, które za nią przemawiały były dwa. Pierwszy ma podstawy historyczne. To właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Drugi powód teoretycznie jest mniej istotny, ale tylko teoretycznie. Wiąże się z faktem, że władze PRL zlikwidowały Święto Konstytucji 3 Maja. Po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.

Na zajęciach prowadziliśmy rozmowy na temat symboli narodowych i szacunku do nich. Oglądaliśmy film „Polskie symbole narodowe".

Piosenka SERCE DLA POLSKI: