Artykuły dla rodziców

kids drawing

Dlaczego warto czytać dzieciom książki?

Czytając dziecku zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne – czego nie zrobi za nas komputer ani telewizja.

Podczas czytania jesteśmy blisko, przytulamy dziecko, patrzymy na nie z miłością, poświęcamy mu czas.

Jeśli dziecko jest przyzwyczajone do codziennego czytania, będzie się go domagało niezależnie od miejscowości,

w której nocuje i strefy czasowej, w której aktualnie przebywa.

Więc jest łatwiej. Nie trzeba pamiętać oczytaniu, wystarczy czytać. Każdego dnia.

Dzieci, którym czytano 5 książeczek dziennie, w wieku pięciu lat mają za sobą kontakt z zasobem słów większym o 1,4 mln

w porównaniu z dziećmi, którym nie czytano wcale - informują naukowcy z Ohio State University

na łamach "Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics".

BADANIA POTWIERZAJĄ, ŻE GŁOŚNE CZYTANIE DZIECKU:

1. buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem,

2. zaspokaja potrzeby emocjonalne,

3. wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości,

4. uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu,

5. przygotowuje i motywuje do samodzielnego czytania,

6. uczy myślenia,

7. rozwija wyobraźnię,

8. poprawia koncentrację,

9. ćwiczy pamięć,

10. przynosi wiedzę ogólną,

11. ułatwia naukę,

12. uczy odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną,

13. rozwija poczucie humoru,

14. jest znakomitą rozrywką,

15. zapobiega uzależnieniu od mediów,

16. chroni przed kwestionowalnymi wpływami ze strony otoczenia i kultury masowej,

17. pomaga w rozwiązywaniu problemów,

18. jest zdrową ucieczką od nudy,

19. jest profilaktyką działań aspołecznych,

20. kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy.

DLACZEGO CODZIENNE CZYTANIE JEST WAŻNE?

• Bajkowy świat fantazji jest idealnym miejscem dla naszych dzieci, które świetnie czują się w krainie mówiących zwierząt, przedmiotów i wszelkich symboli.

• Dzięki bajkowym postaciom dzieci mogą zobaczyć świat z innej perspektywy, co może być pomocne choćby w przełamywaniu egocentryzmu (ja, ja, ja, moje, moje, moje).

• Mogą wspólnie z bajkowymi bohaterami przeżywać ich przygody, troski, smutki i radości, dzięki czemu rozwijają wrażliwość i empatię.

• W bajkach, normy i zasady są jasne, przystępnie przedstawione. Lepiej sięgnąć po mądrą bajkę niż głowić się jak czterolatkowi opowiedzieć o ideałach dobra, piękna, sprawiedliwości oraz kryteriach ocen ludzkich zachowań.

• W bajkowym świecie wyraźnie zaznaczają się role społeczne, co pomaga w ich przyswojeniu i daje wzorce do naśladowania.

• Książki rozbudowują słownictwo, wyobraźnię, poczucie piękna oraz przekazują tradycje (naszej lub innej) kultury.

• Na każdym kroku widzę, że są również źródłem radości, optymizmu i świetnej zabawy.

• Potencjał istniejący w książce można z powodzeniem wykorzystać, aby pomoc dziecku poradzić sobie w trudnej dla niego sytuacji (rozwód rodziców, problemy szkolne, odrzucenie przez rówieśników, itd)

RADY DLA RODZICÓW, KTÓRZY CHCĄ,  ŻEBY ICH DZIECI CZYTAŁY:

1. Rozmawiaj z dzieckiem.

2. Zawsze słuchaj, co dziecko ma Ci do powiedzenia.

3. Kup dziecku czasopismo przeznaczone dla jego wieku.

4. W księgarni wybieraj książki wspólnie z dzieckiem.

5. Wybierz się ze swoim dzieckiem do biblioteki.

6. Kontroluj, ile czasu dziecko spędza przed telewizorem czy komputerem.

7. Rozwiązuj z dzieckiem krzyżówki, rebusy, zagadki.

8. Zorganizujcie wspólnie z dzieckiem jego własną biblioteczkę.

9. Czytaj dziecku przynajmniej przez 10 minut dziennie np. głośno na dobranoc.

10. Czytaj sam – czytanie jest zaraźliwe, a dobry przykład działa bardziej niż słowa.

11. Komiksy, audiobooki i książki dostępne na stronach Internetowych to również książki ( tylko w innej formie).

POLECANE STRONY: