ArtykuÅ‚y dla rodziców

Propozycje zajęć dla dzieci - gr.3

2020-05-05  Propozycje zajęć dla dzieci - gr. Biedronki

TydzieÅ„ – Moja ojczyzna

1-      Karta pracy, cz. 4, s. 30−31.

OkreÅ›lanie, co zwiedzali w Warszawie Olek, Ada, mama i tata z rodzicami mamy. OglÄ…danie zdjęć warszawskich syrenek. Rysowanie po Å›ladach rysunków bez odrywania kredki od kartki.

2-      UkÅ‚adanie zdaÅ„ z podanymi sÅ‚owami.

Wyrazy: stolica, WisÅ‚a, syrena (można dodać również inne). Dzieci losujÄ… wyrazy.

3-      Zabawy i ćwiczenia zwiÄ…zane z mierzeniem pojemnoÅ›ci pÅ‚ynów.

Potrzebne kilka butelek z plastiku, np. o pojemnoÅ›ci 1l z różnÄ… zawartoÅ›ciÄ… wody zabarwionej farbÄ…. Butelki sÄ… dobrze zakrÄ™cone.

• OkreÅ›lanie, ile wody jest w butelce.

Rodzic stawia przed dzieckiem zakrÄ™conÄ… butelkÄ™ z wodÄ…. Pyta: Ile jest wody w butelce – dużo, maÅ‚o? Potem przewraca butelkÄ™ i pyta, czy jest w niej tyle samo wody.

• Ustawianie butelek wedÅ‚ug wzrastajÄ…cej w nich iloÅ›ci wody.

Dziecko okreÅ›la, w której butelce jest najwiÄ™cej barwionej wody, a w której najmniej.

− UstawiajÄ… butelki wedÅ‚ug iloÅ›ci zawartego w nich pÅ‚ynu – od tej z najmniejszÄ… iloÅ›ciÄ…, do tej z najwiÄ™kszÄ….

− Dmucha w kolejne odkrÄ™cone butelki. Porównuje dźwiÄ™ki wydawane przez nie.

• Zapoznanie z miarÄ… pÅ‚ynów.

Rodzic pokazuje butelki – 0,5l, 1l, 1,5l. Mówi dziecku, że miarÄ… pojemnoÅ›ci pÅ‚ynów jest 1l – 0,5l to jest poÅ‚owa 1l, a 1,5l – to litr i jeszcze poÅ‚owa litra.

• Sprawdzanie iloÅ›ci napojów w dwóch różnych butelkach (jedna niska i szeroka, a druga – wÄ…ska i wysoka) za pomocÄ… wspólnej miary.

Butelki z wodÄ…, kubek. Dziecko przelewa do kubka wodÄ™ z jednej butelki, a potem z drugiej butelki i liczÄ…, ile kubków wody byÅ‚o w jednej, a ile w drugiej butelce, OkreÅ›la, gdzie wody byÅ‚o wiÄ™cej (byÅ‚o tyle samo).

4-      Karta pracy, cz. 4, s. 32–33.

Oglądanie zdjęcia, zwracanie uwagi na poziom soku w szklankach.

Rodzic wlewa tyle samo soku jabÅ‚kowego do przygotowanych różnych szklanek – miarkÄ… jest plastikowy kubek.

• Dziecko oglÄ…da szklanki i dochodzi do wniosku, że o iloÅ›ci soku nie mówi jego poziom w szklankach, tylko miarka jakÄ… ten pÅ‚yn rozlewano. Wypija sok ze szklanek. Wskazywanie butelki, w której zmieÅ›ci siÄ™ najwiÄ™cej pÅ‚ynu i tej, w której zmieÅ›ci siÄ™ go najmniej. Czytanie z rodzicem lub samodzielnie pojemnoÅ›ci butelek.

• Rysuje szlaczki po Å›ladzie, a potem samodzielnie. NastÄ™pnie koloruje butelki, rysuje je po Å›ladzie a potem samodzielnie wedÅ‚ug wzoru.

5-      Zabawa ruchowa z butelkami plastikowymi.

Dziecko ustawia ją względem siebie według poleceń rodzica:

− poÅ‚óżcie butelkÄ™ przed sobÄ…, za sobÄ…,

− poÅ‚óżcie jÄ… po waszej prawej stronie, po waszej lewej stronie,

− turlajcie butelkÄ™ po podÅ‚odze.

6-      Wykonanie pracy plastycznej Nasze godÅ‚o.

Dla dziecka wyprawka, karta 22, nożyczki, czerwona farba, pędzel, korona.

Wycinanie z karty rysunku godła i pomalowanie go na czerwono, tak aby kształt orła został biały.

Naklejanie żóÅ‚tej korony na gÅ‚owie orÅ‚a, wyciÄ™tej z papieru.

7-      Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady. Przygotowanie do czytania, pisania, liczenia, s. 75.

Kolorowanie klocków – klocki tego samego ksztaÅ‚tu powinny być w takim samym kolorze.

Dodatkowe propozycje:

- SÅ‚uchowisko Syrena- Legendy warszawski mp3 - na dole strony

- Gniazdo białego orła - Baśnie Polskie https://www.youtube.com/watch?v=yMWBZkLlaa0

- „Piosenka mÅ‚odego patrioty” https://www.youtube.com/watch?v=O8lbwWF7yXo

PomysÅ‚y plastyczne https://pl.pinterest.com/gocha210104/  lub https://pl.pinterest.com/gocha0632/polska/