ArtykuÅ‚y dla rodziców

kids drawing

Propozycja zajęć dla dzieci- gr 5

2020- o4 - 24 Propozycje zajęć

Temat: W domu sprzÄ…tamy – rodzicom pomagamy. Wdrażanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w Å¼yciu rodziny, dbaÅ‚oÅ›ci o Å‚ad i porzÄ…dek w domu, wykonywanie prac gospodarczo-porzÄ…dkowych, wywiÄ…zywanie siÄ™ z obowiÄ…zków domowych.

1. SÅ‚uchanie i rozwiÄ…zywanie zagadek zwiÄ…zanych ze sprzÄ…taniem „PorzÄ…dkowe zagadki” G. GÄ…sienica.

ZnajÄ… go starszaki i maluszki,

szybko wsysa brudki i okruszki (odkurzacz)

Gdy na póÅ‚kach widzisz kurz,

weź ją, przetrzyj, no i już! (ściereczka)

Tę szczotkę na kiju pani woźna ma

i zamiata nią co dnia (miotła)

Tam dorośli i dzieci

wyrzucają śmieci (kosz na śmieci)

Jeśli brudna jest podłoga,

przyda ci się płyn i woda,

kilka ruchów hop, hop, hop

wszystkie plamy zmyje … (mop)

2. Zabawa plastyczna „Kolorowa miotÅ‚a”.

Materiały : 20cm patyk lub kijek bambusowy, kartki papieru z gazetek reklamowych lub 2-3 kartki papieru ksero, kredki pastelowe, taśma klejąca.

Wykonanie: Dziecko na biaÅ‚ych kartkach kreÅ›li kredkami dowolne wzory, zapeÅ‚niajÄ…c nimi obydwie strony kartki. NastÄ™pnie tnie je nożyczkami na cienkie paski, nie rozcinajÄ…c do koÅ„ca (tak by caÅ‚ość siÄ™ trzymaÅ‚a) na koniec nakÅ‚ada gotowe „wÅ‚osie” na kijek wsuwajÄ…c patyk od góry do nierozciÄ™tej części kartki, owija papier wokóÅ‚ kijka Å›ciskajÄ…c tak by papier siÄ™ ugniótÅ‚ i okleja wokóÅ‚ taÅ›mÄ….

3. Zabawa ruchowa „Tanic z miotÅ‚Ä…”.

Dziecko sÅ‚uchajÄ…c muzyki taÅ„czy ze swoja kolorowÄ… miotÅ‚a w dowolny sposób na przerwÄ™ w muzyce robi stop-klatkÄ™, a nastÄ™pnie wykonuje wymyÅ›lony przez siebie ruch miotÅ‚y do chwili gdy ponownie zagra muzyka.

4. Zabawa oddechowa

„Odkurzacz”.

Pomoce: kawałki papieru i słomka.

Zadaniem dziecka jest zamienić się w odkurzacz i uprzątnąć stolikowy bałagan, dmuchając przez słomkę dziecko zdmuchuje papierowe kawałki do worka lub pojemnika.

„Papierki do kosza” – zabawa wzmacniajÄ…ce mięśnie stóp.

Dziecko zmiata za pomocÄ… stóp rozsypane na podÅ‚odze papierki.

„Ruchliwy odpadek” – zabawa wzmacniajÄ…ca mięśnie ramion i pleców.

Dziecko zgniata gazetÄ™ w kulkÄ™ i wykonuje krążenie prawÄ…, lewÄ… rÄ™kÄ…, krążenie naprzemienne i jednoczesne obiema rÄ™kami, podrzuty i Å‚apanie kulki prawÄ…, lewÄ… rÄ™ka, skÅ‚ony na boki w rozkroku, skÅ‚ony w przód z dotkniÄ™ciem kulkÄ… podÅ‚oża i wyprost z podniesieniem kulki nad gÅ‚owÄ™, krążenie biodrami w prawo, w lewo, skÅ‚on w przód i toczenie kulki dookoÅ‚a stóp, raz w prawÄ… , a raz w lewÄ… stronÄ™.

Zabawy na spostrzegawczość:

W kontakcie z naturÄ…:

Rady dla rodziców:

• pamiÄ™tajmy, że nasze dzieci rodzÄ… siÄ™ z otwartoÅ›ciÄ… na Å›wiat i chÄ™ciÄ… udziaÅ‚u w domowym życiu. Tylko od nas zależy czy te cechy utrzymajÄ… siÄ™ u nich w starszym wieku,
  • obserwacja to najlepsza metoda nauki. Jako rodzice dajmy dobry przykÅ‚ad – jeÅ›li sami bÄ™dziemy siÄ™ wykrÄ™cać od sprzÄ…tania czy prac domowych, nie dziwmy siÄ™, że nasze dziecko zacznie postÄ™pować tak samo. Nie możemy wymagać do naszych dzieci czegoÅ›, czego sami od siebie nie wymagamy,
  • od najmÅ‚odszych lat oswajajmy maluchy z różnymi drobnymi obowiÄ…zkami. DziÄ™ki temu bÄ™dzie im nie tylko Å‚atwiej radzić sobie z nimi w przyszÅ‚oÅ›ci, ale również odnaleźć siÄ™ w szkole i sprostać zadaniom, które czekajÄ… na ucznia,
  • bÄ…dźmy cierpliwi i wyrozumiali, gdy coÅ› siÄ™ naszemu dziecku nie udaje. Nie wyrÄ™czajmy go od razu ani nie strofujmy i nie odsuwajmy od zadaÅ„ – w ten sposób niczego siÄ™ nie nauczy, a może zacząć takie reakcje wykorzystywać, by wÅ‚aÅ›nie uciec od pewnych obowiÄ…zków,
  • wÅ‚Ä…czenie dzieci w pomoc przy prowadzeniu domu to także jeden ze sposobów na przygotowanie ich do samodzielnoÅ›ci. JeÅ›li nie nauczymy ich pewnych podstaw, dbania o czystość, przygotowania sobie posiÅ‚ków, cierpliwoÅ›ci i dokÅ‚adnoÅ›ci w realizacji zadaÅ„, a także nie pomożemy zdobyć umiejÄ™tnoÅ›ci potrzebnych w planowaniu pracy czy rozdzielaniu funduszy, nasz syn bÄ…dź córka nie bÄ™dÄ… potrafili poradzić sobie w dorosÅ‚ym życiu, co z czasem doprowadzić może do uwstecznienia ich kompetencji spoÅ‚ecznych. Trudno im bÄ™dzie nie tylko stworzyć wÅ‚asny dom, ale również poradzić sobie na studiach czy w pierwszej pracy.