Artykuły dla rodziców

2020-04-17  Propozycja zajęć dla dzieci - Biedronki

WIOSNA NA WSI

1-      Zabawy Po co hodujemy zwierzęta

Polecam film Zwierzęta na wsi część 2 (gdzie mieszkają, co jedzą, co nam dają, zadania)

• Zabawa Co nam dają zwierzęta?

obrazki: kury, owcy, krowy, pszczół, gęsi, jajek, miodu, jogurtu, sera, wełny, pióra, poduszki. Układamy na dywanie pięć obręczy, w każdej z nich umieszcza zasłonięty obrazek zwierzęcia z wiejskiego podwórka (kury, owcy, krowy, gęsi, pszczół).

Rodzic odsłania poszczególne obrazki. Dzieci nazywają przedstawione na nich zwierzęta i zastanawiają się, co one dają człowiekowi.

Następnie pokazujemy drugą grupę obrazków (jajka, miód, mleko, jogurt, ser, wełna, pióra, poduszka). Dzieci nazywają produkty pochodzące od zwierząt i umieszczają obrazki w obręczach, przy zdjęciach odpowiednich zwierząt.

• Zabawa Smakujemy i dotykamy.

Produkty pochodzące od zwierząt, apaszka.

Rodzic pokazuje produkty, pochodzące od zwierząt, np.: jajka, ser, jogurt, miód, mleko, wełna, pióra. Następnie zasłania dziecku oczy i podaje do spróbowania lub dotknięcia wybrany produkt. Dzieci podają nazwy produktów, a po odsłonięciu oczu nazywają zwierzęta, od których te produkty pochodzą, i wskazują je na obrazkach (ćwiczenie poprzednie).

• Burza mózgów Co można zrobić z tych produktów?

Rodzic podaje nazwę produktu otrzymanego od zwierząt, a dzieci mówią, do zrobienia czego można go wykorzystać. Np. jajka – ciasto, kanapki, sałatka… mleko – ser, budyń, jogurt… pióra – poduszka, pierzyna… wełna – szalik, sweter, czapka…

• Ćwiczenie graficzne Gdzie kto mieszka. (karta graficzna)

Łączenie kropek – które zwierzę do jakiego domku?

2-      Wspólne wykonanie makiety wiejskiego podwórka (przykłady makiet na dole strony)

Mogą być potrzebne kolorowe czasopisma, kredki, zdjęcia/obrazki zwierząt z wiejskiego podwórka, tekturki, kleje, plastelina, zielone farby, pędzelki, kawałek styropianu, papier kolorowy, bibuła, wykałaczki/patyki

• dzieci wycinają z kolorowych czasopism obrazki/zdjęcia zwierząt, które można spotkać na wiejskim podwórku lub je rysują. Następnie przyklejają obrazki/zdjęcia na tekturkach i umocowują je plasteliną do tekturowych podstawek.

• oklejają pudełka po produktach kolorowym papierem – otrzymują zabudowania gospodarcze, dom gospodarza.

• wspólne komponowanie makiety na styropianie lub innej podstawie, ozdabianie elementami wykonanymi z bibuły (np. rośliny, staw) lub z patyczków, wykałaczek (płot).

3-      Ćwiczenia klasyfikacyjne Co jedzą zwierzęta?

Obrazki przedstawiające pożywienie zwierząt z wiejskiego podwórka.

Dzieci nazywają pokarmy przedstawione na obrazkach (marchew, kapusta, mleko, ryby, trawa, kości, mięso, siano, ziarna zbóż, groch, orzechy). Potem układają przy obrazkach określonych pokarmów sylwety zwierząt, które się nimi żywią. Np. ziarna zbóż – kura, koń, kaczka, gęś; marchew, kapusta – królik; mleko, ryby – kot; trawa, siano – krowa, owca, koza, koń; kości, mięso – pies.

4-      Rozmowa na temat wiosennych prac na wsi.

Karta pracy, cz. 4, s. 10.

Oglądanie strony gazety ze zdjęciami przedstawiającymi prace na wsi. Określanie, co to za prace. Rysowanie w każdym kolejnym polu o jedną łopatę więcej niż w poprzednim.

Pole

Na polach rozpoczęły się prace: orka, bronowanie kultywatorami gleby oraz jej wałowanie, a następnie siew i sadzenie roślin.

− Dawniej nie było traktorów. Co wykorzystywano do prac polowych?

− Co robią ludzie w ogródkach? Co jest im potrzebne do pracy?

Sad

W sadzie wiosną (w marcu) właściciele przycinają gałęzie drzew i krzewów, opryskują drzewa, bielą wapnem ich pnie.

− Dlaczego są wykonywane takie prace?

Zwierzęta wiejskie

Rolnicy przez cały rok codziennie muszą dbać o zwierzęta. Np. krowy muszą być dojone kilka razy dziennie.

− Czy praca rolnika jest łatwa?

5-      Zabawa bieżna Koniki. Tamburyn/bębenek

propozycje piosenek w mp3 do zabaw na dole strony

Dzieci są konikami. Poruszają się przy akompaniamencie tamburynu w rytmie ósemek (jak do biegania). Podczas przerwy w grze zatrzymują się i kopią: raz prawym, raz lewym kopytkiem, podczas biegu kląskają językiem, podczas kopania rżą: iiihahaha.

• Dzieci oglądają obrazki narzędzi ogrodniczych: grabi, wideł, łopaty, motyki, sekatora, konewki. Dzielą ich nazwy na sylaby i określają jaka jest pierwsza głoska a jaka ostatnia. Określają, do czego służą kolejne narzędzia.

• Karta pracy, cz. 4, s. 11.

Rysowanie narzędzi ogrodniczych po śladach. Czytanie z rodzicem lub samodzielnie ich nazw. Łączenie rysunków z nazwami. Rysowanie w każdym kolejnym polu o jedne grabie mniej niż w poprzednim.

Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady. Przygotowanie do czytania, pisania, liczenia, s. 70–71.

Rysowanie po śladach i kolorowanie rysunków.

Karta pracy, cz. 4, s. 3. Rysowanie szlaczków po śladach, a potem – samodzielnie. Rysowanie po śladzie drogi kury do kurnika.

• Kolorowanie rysunku Praca w ogrodzie - wyprawka, karta M