ArtykuÅ‚y dla rodziców

Propozycja zajęć dla dzieci gr.3

2020-04-07   Propozycja zajęć dla dzieci gr.3

1-      Ćwiczenia z pisankami – przeliczanie i dodawanie w zakresie dziesiÄ™ciu

• Pisanki o różnych wzorach, w tym kilka par takich samych.

Dzieci oglÄ…dajÄ… pisanki.

OmawiajÄ… znajdujÄ…ce siÄ™ na nich wzory.

WskazujÄ… pary takich samych pisanek.

• Dwa koszyki wyciÄ™te z papieru, pisanki z papieru: 6 zielonych, 4 czerwone, 5 żóÅ‚tych, 4 niebieskie.

W koszyczkach sÄ… obrazki pisanek – dzieci wyjmujÄ… pisanki z koszyczków, przeliczajÄ… je

− Ile pisanek jest w pierwszym koszyczku? (6 zielonych, 4 czerwone).

− Ile pisanek jest w drugim koszyczku? (5 żóÅ‚tych, 4 niebieskie).

• Liczenie wszystkich pisanek w koszyczkach.

• Liczenie za pomocÄ… liczmanów.

Pierwszy koszyczek - do 6 liczmanów dosuwamy 4 liczmany – razem 10 pisanek.

Drugi koszyczek - do 5 liczmanów dosuwamy 4 liczmany – razem 9 pisanek.

• Porównywanie liczebnoÅ›ci pisanek.

Dzieci Å‚Ä…czÄ… w pary pisanki z pierwszego koszyczka z pisankami z drugiego koszyczka.

Wniosek: w pierwszym koszyczku jest o jedną pisankę więcej niż w drugim (została bez pary).

2-      Zabawa ruchowa Podrzucone jajko.

Dzieci sÄ… kurkami, za sobÄ… majÄ… uÅ‚ożone w koÅ‚o skakanki lub tasiemki - to gniazda. Przed rozpoczÄ™ciem zabawy wkÅ‚adajÄ… do gniazd okreÅ›lonÄ… liczbÄ™ jajek (mogÄ… być papierowe, plastikowe, styropianowe lub woreczek) i ustawiajÄ… siÄ™ plecami do nich. Jedno dziecko to kukuÅ‚ka – ma jedno jajko, które chce podrzucić do gniazda wybranej kurce. W tym celu chodzi za ich gniazdami przy rymowance: Lata kukuÅ‚ka dookoÅ‚a, do ptasich gniazdek zaglÄ…da, swoje jajeczko zostawi w nich i bÄ™dzie o nie spokojna. Czasami przykuca, aby zmylić kurki, aż w koÅ„cu podrzuca do któregoÅ› gniazda swoje jajko. Kurki odwracajÄ… siÄ™ po przejÅ›ciu za nimi kukuÅ‚ki i sprawdzajÄ… liczbÄ™ jajek. Ta, która dostrzeże, że ma ich o jedno wiÄ™cej, goni kukuÅ‚kÄ™, która stara siÄ™ obiec koÅ‚o i stanąć przed gniazdem kurki, która jÄ… goni. NastÄ™puje zmiana ról. Za każdym razem zmienia siÄ™ liczbÄ™ jajek w gniazdach.

3-      Czytanie caÅ‚oÅ›ciowe nazw zdjęć.

wyprawka, karta G: zdjęcia: pisanki, palmy, baby, mazurka, baranka

karta O: napisy: pisanka, palma, babka, mazurek, baran

Dzieci wycinają potrzebne zdjęcia i napisy. Czytają z dorosłym nazwy. Wskazują je na zdjęciach.

4-      Kolorowanka Pisanka lub kalkowanie pisanki    http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/pisanka

5-      Eksperymenty z jajkiem

Przy okazji doÅ›wiadczeÅ„ dowiadujemy siÄ™: Jak kwasy dziaÅ‚ajÄ… na skorupkÄ™ jajka...i nasze zÄ™by?

Nasze zÄ™by pokryte sÄ… szkliwem, które chroni je przed zniszczeniem. Jeżeli nie myjemy zÄ™bów, gromadzÄ… siÄ™ na nich bakterie, które wydzielajÄ… kwasy. Dzisiaj sprawdzimy, jak dziaÅ‚a taki kwas na nasze zÄ™by wykonujÄ…c doÅ›wiadczenie. WykorzystaliÅ›my jajka, których skorupki zbudowane sÄ… z wapnia, podobnie jak szkliwo zÄ™bów. Kwasem jest ocet. Do doÅ›wiadczenia potrzebne sÄ…: 3 jajka, 3 sÅ‚oiki, ocet, pasta z fluorem

Przebieg doÅ›wiadczenia:

Pierwsze jajko zanurzamy w sÅ‚oiku z octem. Drugie, w poÅ‚owie smarujemy pastÄ… z fluorem, a trzecie, caÅ‚e smarujemy pastÄ… do zÄ™bów. Umieszczamy każde jajko w osobnym sÅ‚oiku i zalewamy octem. NastÄ™pnego dnia okazuje siÄ™, że skorupka jajka bez pasty zupeÅ‚nie siÄ™ rozpuÅ›ciÅ‚a. Ta część jajka, która byÅ‚a pokryta pastÄ… do zÄ™bów, byÅ‚a tylko delikatnie uszkodzona.

Wniosek:

Kwas uszkadza nasze szkliwo, dlatego po każdym posiłku koniecznie należy myć zęby.