Artykuły dla rodziców

kids drawing

Propozycja zajęć dla dzieci- gr 5

2020 -04 -06 Propozycje zajęć dla dzieci.

JAJECZNE EKSPERYMENTY

Budowa jajka

Potrzebne będą: jajka, talerzyk.

Przebieg:

R. rozbija na talerzyku kurze jajo i wskazuje dzieciom, z czego się składa: skorupka, błona, białko, żółtko, płytka zarodkowa na żółtku (ciemnożółte kółeczko, nie zawsze widoczne), komora powietrzna. Wyjaśnienie:

R. tłumaczy, jaką funkcję pełnią poszczególne części jajka:

skorupka oraz błona chronią je przed uszkodzeniami;

białko – chroni powstającego pisklaka przed wyschnięciem;

żółtko – zawiera substancje niezbędne do rozwoju pisklęcia;

komora powietrzna –zapewnia pisklakowi możliwość oddychania; z płytki zarodkowej może się rozwinąć pisklę. Z jaj dostępnych w sklepie nie wyklują się pisklęta

Jak oddzielić żółtko od białka?

Potrzebne będą:

jajko z poprzedniego doświadczenia, plastikowa butelka o pojemności 0,5 l.

Przebieg:

R. ściska plastikową butelkę, następnie przytyka jej ujście do żółtka i puszcza. Żółtko wpada do butelki. Uwaga, należy to robić bardzo delikatnie. Dzieci mogą próbować powtórzyć doświadczenie samodzielnie (wówczas należy przygotować więcej jajek).

Wyjaśnienie:

Dzieci wiedzą już z wcześniejszych zajęć, że w pustej butelce jest powietrze. Kiedy ściskamy butelkę, powietrze jest z niej wypychane. Gdy przestajemy ją ściskać, powietrze znów do niej wlatuje. Jeśli ujście ściśniętej butelki przyłożymy do żółtka, może zostać ono zassane do wnętrza butelki.

Skaczące jajko

Potrzebne będą:

surowe jajka zalane octem 48 godzin wcześniej, latarka.

Przebieg:

R. demonstruje dzieciom naczynie z jajkami zalanymi octem 48 godzin wcześniej. Wyjmuje jajko, płucze, pokazuje, że jest miękkie. Puszcza je z wysokości ok. 10 cm na stół – jajko odbija się jak piłeczka. Oświetla je latarką i pokazuje dokładnie jego zawartość. Gdy obraca jajko, żółtko w sposób widoczny się przemieszcza.

Wyjaśnienie:

Skorupka jajka zbudowana jest z wapnia (przede wszystkim) oraz innych pierwiastków. Kwas octowy rozpuszcza te składniki i całkowicie pozbawia jajko skorupki. W ten sam sposób niektóre kwasy (np. fosforowy) zawarte w jedzeniu i napojach rozpuszczają szkliwo naszych zębów i powodują ich psucie. Dlatego tak ważne jest mycie zębów. Dzieci eksperymentują delikatnie z pozostałymi jajkami (uwaga, jajka mogą pęknąć!).

Jakie jest jajko- surowe czy ugotowane?

Gotowane jajko wiruje szybko, natomiast surowe kołysze się i obraca wolniej. Dzieje się tak, ponieważ jajko ugotowane (szczególnie to na twardo) ma stały środek, a surowe nie może obracać się łatwo i szybko - jego płynny środek przesuwa się wewnątrz skorupki na wszystkie strony.

Jajko w solance

Kolejnym naszym celem było sprawdzenie czy jajko potrafi pływać! Przygotowaliśmy jajka kurze, ale liczyliśmy na to, że chociaż przez chwilę utrzyma się na powierzchni. Mimo dużej siły perswazji, próśb i gróźb – opadło na dno. Wyjęliśmy topielca, a do wody dosypaliśmy soli, a potem jeszcze więcej soli i jeszcze więcej (w sumie 10 łyżek). Włożyliśmy jajko ponownie i okazało się, że teraz pięknie pływa przy powierzchni! Mali naukowcy dolali wody do solanki, ale niestety nie zrobili tego delikatnie po ściankach i jajko obniżyło swoją pozycję. Gdyby postarali się zrobić to dokładnie, jajo pływałoby w tej samej części słoika co przed dolaniem wody.

Przydatne strony www:

Oprócz tego zapraszam do zadń z kodowania i logicznych