Artykuły dla rodziców

Propozycja zajęć dla dzieci - gr.3

2020-04-02  Propozycja zajęć dla dzieci - Biedronki

Tydzień - Wiosenne powroty

1-      Zabawa plastyczna – Wiosenne słońce.

Dla dziecka żółty i pomarańczowy papier, klej.

Wydzieranie koła i pasków – promyków słońca – z żółtego papieru i z pomarańczowego; przyklejanie ich na kartce w kształcie słońca.

2-      Rozmowa o wiosennych powrotach ptaków.

• Oglądanie książek, albumów o ptakach, zachęcanie do dzielenia się spostrzeżeniami na ich temat. Dzieci wskazują znane im ptaki. Słuchają ciekawostek na ich temat.

• Rozwiązywanie zagadek o ptakach. Zdjęcia wybranych ptaków.

Po rozwiązaniu zagadki dzieci wskazują zdjęcie odpowiedniego ptaka.

Pióra biało-czarne, buciki czerwone;

uciekają przed nim żabki, bardzo przestraszone.  (bocian)

Wiosną do nas przyleciała ta ptaszyna czarna, mała.

Murować się nie uczyła, ale gniazdko ulepiła.        (jaskółka)

• Pokazanie na globusie drogi ptaków z ciepłych krajów do Polski.

Dorosły pokazuje na globusie Egipt – miejsce, gdzie zimują nasze bociany. Potem pokazuje Polskę i rysuje (np. flamastrem) drogę, jaką muszą przebyć bociany wracające do kraju. Pokazuje na globusie, co bociany musiały mijać, wracając do nas.

• Rozmowa na temat: Co robią ptaki po powrocie?

− Co robią ptaki, gdy powrócą do kraju?

− Przypomnijcie, na przykładzie wilgi, co się dalej dzieje, gdy ptaki zbudują gniazdo.

− Czy wszystkie ptaki budują gniazda?

3-      Karta pracy, cz. 3, s. 67.

Oglądanie zdjęć. Dotykanie ich i mówienie nazw ptaków. Kończenie podanego rytmu – naklejanie odpowiednich zdjęć ptaków, odszukanych wśród naklejek. Łączenie pierwszych głosek z nazw obrazków. Podawanie nazwy ptaka, która powstała.

4-      Karta pracy, cz. 3, s. 68.

Czytanie z dorosłym (lub samodzielnie) nazw ptaków z pierwszego rzędu. Odszukanie w drugim i w trzecim rzędzie takich samych wyrazów. Kolorowanie ich tak samo jak tych we wzorze.

5-      Robienie wiosennych porządków. Zachęcanie dzieci do sadzenia cebul kwiatowych, cebul na szczypior lub innych warzyw na nać np. pietruszka, seler naciowy,

• Zabawa ruchowa Bociany na łące. Dzieci są bocianami. Poruszają się w różnych kierunkach z wysokim unoszeniem kolan, co pewien czas zatrzymują się, stają na jednej nodze i rozglądają się, szukając żabek.

• Zabawa Prawda czy fałsz? – rozwijanie umiejętności poruszania się w przestrzeni, bez potrącania innych.

Dorosły gra na tamburynie (łyżki drewniane, talerze, grzechotka itp.), zmieniając tempo. Dzieci poruszają się w dowolnych kierunkach zgodnie z jego rytmem. Na ustalony sygnał wykonują zadanie:       - jedno uderzenie przechodzą do przysiadu,

- dwa uderzenia wykonują dwa podskoki,

- trzy uderzenia odgadują, czy zdanie wypowiedziane przez dorosłego jest prawdziwe, czy fałszywe (jeżeli zdanie jest prawdziwe, unoszą rękę w górę; jeżeli jest fałszywe, stoją na baczność):

Wiosną zwierzęta zapadają w sen zimowy.

Marzec, kwiecień to jesienne miesiące.

Kiedy jest lato, w jeziorach zamarza woda.

Wiosną z dalekich krajów wracają ptaki i budują sobie gniazda.

6-      Rozmowa na temat zwierząt wykluwających się z jajek.

− Jakie zwierzęta wykluwają się z jajeczek? (Jaszczurki, ptaki, owady, żaby, ryby).

− Czy wszystkie jajeczka są takie same?

− Czy wszystkie zwierzęta wykluwają się tak jak ptaki?

7-      Historyjka obrazkowa Mały wróbel - wyprawka, karta D, nożyczki, klej.

Dzieci wycinają obrazki, układają je według kolejności zdarzeń. Potem przyklejają na kartkach. Opowiadają, co dzieje się na kolejnych obrazkach. Opowiadają całą historyjkę. Nadają jej tytuł.