ArtykuÅ‚y dla rodziców

kids drawing

Propozycja zajęć dla dzieci- gr 5

2020- 04 -02 Propozycja zajęć dla dzieci

Temat: Doskonalenie umiejÄ™tnoÅ›ci dodawania przy ustalaniu liczebnoÅ›ci zbiorów, porównywanie (o jeden mniej, o jeden wiÄ™cej), porzÄ…dkowanie przestrzeni- ukÅ‚adanie rytmów. KsztaÅ‚cenie spostrzegawczoÅ›ci, uwagi, umiejÄ™tnoÅ›ci logicznego myÅ›lenia.

1. SÅ‚uchanie wiersza Krystyna Różecka „Pisanki”. Rodzic zachÄ™ca dziecko żeby powiedziaÅ‚o jakie motywy można spotkać na pisankach?

Pisanki, pisanki, jajka malowane

Nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek

Pisanki, pisanki, jajka kolorowe

Na nich malowane bajki pisankowe

Na jednej kogucik, a na drugiej słońce

Śmieją się z trzeciej laleczki tańczące

Na czwartej kwiatuszki, a na piÄ…tej gwiazdki

Na każdej pisance piękne opowiastki.

2.Zabawa dydaktyczna „W wielkanocnym koszyku”- ćwiczenia w dodawaniu i ustalanie liczebnoÅ›ci zbiorów.

Dziecko przygotowuje sobie koszyczek i 10 pisanek wyciętych z kartonu, 5 z nich ozdabia kropeczkami, a 5 paseczkami rysując na nich wzorki flamastrem. Rodzic zadaje dziecku zadania np.

W koszyczku są 2 pisanki w kropki i 2 w paski ile jest w koszyczku (dziecko ilustruje polecenia z pomocą wyciętych wcześniej pomocy, a następnie umieszcza pod koszyczkiem liczbę z rozwiązaniem zadania.

3.UkÅ‚adanie rytmów (zauważanie i kontynuowanie prawidÅ‚owoÅ›ci) wykorzystujemy pomoce z poprzedniej zabawy.

4. SÅ‚uchanie opowiadania matematycznego pt. „Zapominalska kurka” Jolanty Siudy Lendzion.

ZbliżaÅ‚y siÄ™ ÅšwiÄ™ta Wielkanocne. KurkÄ™ ZapominalskÄ… różne zwierzÄ™ta prosiÅ‚y o jajka na pisanki. MartwiÅ‚a siÄ™ kura bardzo i gdakaÅ‚a: „Jak ja tyle jaj znieść zdoÅ‚am? Ko, ko, ko, już wiem – kilka jaj pochowam, a gdy czas przyjdzie, jaja komu trzeba dam”. Kurka chciaÅ‚a bardzo dobrze ukryć swoje jaja, doskonale bowiem wiedziaÅ‚a, że gospodyni wszystkie jaja jej zabierze. Jak pomyÅ›laÅ‚a, tak zrobiÅ‚a. SkrzÄ™tnie wszystkie jajka pochowaÅ‚a, a potem… o nich zapomniaÅ‚a! Czas Å›wiÄ…t siÄ™ zbliża, a kura jajek znaleźć nie może. Biega po podwórku i gdacze. „Przecież gdzieÅ› te jajka sÄ…, znaleźć je tylko muszÄ™! Na to gÄ…ska gÄ™ga do niej: „gÄ™, gÄ™, gÄ™, jedno jajko, do dużego wiadra wrzuciÅ‚aÅ›”. Faktycznie – jest! Kurka dalej po podwórku biega, spotyka konika. „Koniku, koniku – pyta – czy jajek moich nie widziaÅ‚eÅ›?” „I-ha-ha” – rży koÅ„. „Nie pamiÄ™tasz? Jajka w moim sianku schowaÅ‚aÅ›”. Kurka biegnie szybko do stogu siana. Szuka, szuka, grzebie nóżkami, by w sianku jajka znaleźć i choć to nie igÅ‚a, to i tak musi siÄ™ natrudzić. W koÅ„cu siÄ™ udaje, aż trzy jajka byÅ‚y w stogu schowane! Kurka szuka dalej. Spotyka krowÄ™. „Czego szukasz, kurko droga?” – pyta uprzejmie Mućka. „Szukam jajek, wczeÅ›niej je pochowaÅ‚am, a teraz zapomniaÅ‚am gdzie”. „Muuu…” – woÅ‚a krówka. – „Zapominalska kurko, nie pamiÄ™tasz, a ja widziaÅ‚am w zeszÅ‚ym tygodniu, jak dwa jajka chowaÅ‚aÅ› w starym traktorze gospodarza. Biegnij tam czym prÄ™dzej, może jeszcze tam sÄ…”. Kurka biegnie do traktora. SÄ… dwa jajka! WracajÄ…c, widzi kózkÄ™, która ochoczo skubie trawÄ™. Kózka meczy: „Mee, mee, mee, kurko droga, tam pod krzaczkiem, jedno jajko widziaÅ‚am, czy to nie twoje?”. RzeczywiÅ›cie, kurka już pamiÄ™ta, pod krzaczkiem jedno jajko schowaÅ‚a. O, jest! Kurka już nie ma siÅ‚y. To szukanie i bieganie jest bardzo mÄ™czÄ…ce. Ale ma przeczucie, że jeszcze gdzieÅ› sÄ… pochowane jajka. Wtem Å‚agodna owieczka podchodzi do niej. „Kurko, sprawdź w starym koszyku” – beczy. Kurka patrzy, a tam jeszcze dwa jajka sÄ…. ZmÄ™czona siada na grzÄ™dzie.

Ile jajek znalazła kurka w stogu siana?

Gdzie kurka znalazła swoje pierwsze jajko?

Kto jej powiedział gdzie schowane są jajka?

5. Pokoloruj pisanki, które zrobiÅ‚eÅ› wczeÅ›niej (najpiÄ™kniej jak potrafisz).

PosÅ‚uchaj piosenkÄ™ i spróbuj zataÅ„czyć ukÅ‚ad taneczny.