Artykuły dla rodziców

2020-04-01  Propozycja zajęć dla dzieci gr3

Tydzień - Wiosenne powroty

1-      Prima Aprilis – dzień żartów

Wyjaśnienie obyczaju Prima aprilis (z łac. prima (dies) Aprilis oznacza dosłownie pierwszy (dzień) kwietnia), dzień żartów – obyczaj obchodzony pierwszego dnia kwietnia w wielu krajach świata. Polega on na robieniu żartów, celowym wprowadzaniu w błąd, nabierania kogoś, konkurowaniu w próbach sprawienia, by inni uwierzyli w coś nieprawdziwego. Tego dnia w wielu mediach pojawiają się różne żartobliwe informacje. Pochodzenie tego zwyczaju nie jest dokładnie wyjaśnione.

PRZYGODY BOLKA I LOLKA „Prima Aprilis” https://www.youtube.com/watch?v=oZcEtYjJlJI

Nieudany Prima Aprilis https://www.youtube.com/watch?v=RI8I6hSQizo

Wierszyki na Prima Aprilis:

Prima Aprilis to dzień wspaniały,

Dzień żartów dużych i małych,

Dziś bezkarnie fałsz rozsyłamy,

a prawdę skutecznie omijamy.

Czas to wspaniały dla ludzi,

W których się prawda rzadko budzi,

Dziś bez zbędnego skrępowania,

Mogą przystąpić do prawdy fałszowania.

Więc i my bawmy się razem z nimi,

Ale żartami niegroźnymi,

Co skutków złych nie powodują,

I uśmiech na twarzach wywołują.

Prima Aprilis

Dziś nie wierz w nic,

Bo się pomylisz!

Czyniąc psikusy z radości,

Nie zrób nikomu przykrości!

Lubię żarty, dobre psoty,

Dziś mam wiele do roboty.

Wytrę dziury, schowam czapki,

I pozjadam ci kanapki

A ciasto wymieszam z chili.

A czy wiesz dlaczego?

Bo dziś jest Prima Aprilis!

2-      Karta pracy, cz. 3, s. 65.

Wskazywanie na rysunkach: słowika, wróbla, jaskółki, bociana. Kolorowanie rysunków ptaków, które powracają do Polski wiosną. Nazywanie ptaków przedstawionych na zdjęciach. Rysowanie po śladach ramek zdjęć.

3-      Ćwiczenia separacji ruchów.

Separacja ruchów polega na wprowadzeniu wybranej części ciała w ruch, w sposób niezależny od ruchów innych części ciała.

• Niezależność ruchów rąk tułowia: prawa ręka poziomo w bok, lewa – pionowo w górę, prawa ręka poziomo w przód, lewa – pionowo w górę, prawa ręka poziomo w przód, lewa – pod kątem w górę, prawa ręka pod kątem w górę, lewa – pod kątem w dół.

• Rozdzielanie ruchów dłoni i palców: zaciskanie prawej dłoni przy jednoczesnym rozchylaniu lewej, uderzanie czubkami palców obydwu dłoni o blat stołu, na zmianę: wewnętrzną stroną dłoni i zewnętrzną stroną dłoni.

• Rozdzielanie ruchów palców: zaciśnięcie pięści wokół kciuka, unoszenie po jednym placu dłoni opartej palcami o stół.

4-      Praca plastyczna Wesoła wilga - wyprawka, karta 18, klej, nożyczki, kredki.

• Zdjęcia: bociana, skowronka, jaskółki, wilgi, kukułki - wskazywanie wilgi wśród zdjęć kilku ptaków powracających do nas wiosną.

• Przypomnienie cech ptasich na podstawie wilgi. Dzieci wskazują części ciała wilgi i je nazywają (skrzydła, dziób, kończyny zakończone szponami, pióra…). Podkreślają, że wilga jest ptakiem, bo ma wszystkie cechy ptasie. Przypominają, że młode wykluwają się z jaj zniesionych w gnieździe.

• Wycinanie z karty rysunku wilgi. Kolorowanie rysunku według wzoru (fotografia). Nacinanie obrazka w zaznaczonych miejscach i składanie go według instrukcji. Sklejanie głowy

5-      Zabawa orientacyjno-porządkowa – Pająk i muchy

Pająk (dorosły) poluje tylko na żywe muchy. Dzieci biegają, z brzęczeniem, bzykaniem, w różnych kierunkach. Na hasło: Idzie pająk! – zastygają momentalnie w bezruchu. Pająk wychodzi na łowy, obserwuje bacznie, obchodzi muchy, a jeśli któraś drgnie, zabiera ją do swej sieci (na chwilę odsuwa dziecko od zabawy). Potem następuje zamiana ról – dziecko jest pająkiem a muchą dorosły.

6-      Karta pracy, cz. 3, s. 66.

Łączenie fragmentów obrazków z dołu karty z odpowiednimi pustymi miejscami na dużym obrazku.

7-      Zabawa relaksacyjna – Ptasie gniazdo.

Klocki, poduszki, nagranie spokojnej melodii.

Rodzic wraz z dziećmi buduje na środku sali gniazdo z koców i poduszek. Wszyscy siadają w gnieździe. Rodzic prosi dzieci, aby wyobraziły sobie, że są pisklętami. Przy nagraniu spokojnej melodii opowiada, co się zdarzyło:

– Nasze przytulne, ciepłe gniazdo jest bardzo wysoko na drzewie i wiatr kołysze nim delikatnie. W gnieździe mieszkają mama bocianowa i małe bocianie pisklęta. Wiatr dmie coraz mocniej. Nagle gniazdo się przewraca, a wy, małe pisklęta, musicie rozłożyć skrzydełka i machać nimi, aby nie spaść na ziemię. Rozłóżcie szeroko ramiona i latajcie po sali, mówiąc: kle, kle, kle… dopóki nie naprawię gniazda i z powrotem was do niego nie przyprowadzę. (rodzic naprawia gniazdo i przyprowadza do niego jedno pisklę za drugim).

Kontynuuje opowieść:

– Teraz znów siedzimy w naszym ciepłym gniazdku i łagodnie się kołyszemy. Ojej, nadchodzi burza! Nagle nasze gniazdo znów się przewraca. Rozłóżcie skrzydełka i latajcie po sali, powtarzając przy tym: kle, kle, kle… Mocno poruszajcie swoimi skrzydełkami, aby stały się silne. Chcę naprawić gniazdo i zanieść do niego wszystkie pisklęta. Teraz znowu możemy wszyscy razem siedzieć w ciepłym domku. Widzę, że moje małe bocianki umieją już latać… Rozwińcie swoje skrzydełka, pofruńcie i przylećcie teraz do gniazda same.