ArtykuÅ‚y dla rodziców

Propozycja zajęć dla dzieci gr.3

2020-03-31  Propozycja zajęć dla dzieci gr.3

Tydzień - Wiosenne powroty

1-      Zabawa twórcza – Ptaki z figur.

Klocki w ksztaÅ‚cie figur geometrycznych dla dziecka lub figury wyciÄ™te z papieru kolorowego – kwadrat, koÅ‚o, prostokÄ…t, trójkÄ…t.

Dzieci ukÅ‚adajÄ… wymyÅ›lone przez siebie ptaki. PrzeliczajÄ…, ile klocków z ksztaÅ‚cie danych figur zostaÅ‚o użytych.

2-      RozwiÄ…zywanie zadaÅ„ tekstowych metodÄ… symulacji.

Dla dziecka dziesięć klocków (liczmanów lub inne przedmioty).

Dziecko wybiera sobie 10 klocków. DorosÅ‚y podaje zadania, a dzieci starajÄ… siÄ™ je rozwiÄ…zać, dokÅ‚adajÄ…c klocki lub je odkÅ‚adajÄ…c:

• Na drzewie siedziaÅ‚o 7 wróbli. (Dzieci ukÅ‚adajÄ… przed sobÄ… 7 klocków).

Potem przyleciaÅ‚y jeszcze 3 wróble. (Dzieci dokÅ‚adajÄ… jeszcze trzy klocki).

Ile wróbli siedzi teraz na drzewie?

Dzieci liczÄ… klocki i podajÄ… ich liczbÄ™, odpowiadajÄ…c na pytanie.

• Na drzewie byÅ‚o 8 goÅ‚Ä™bi. (Dzieci ukÅ‚adajÄ… przed sobÄ… 8 klocków).

PrzejeżdżajÄ…cy samochód wystraszyÅ‚ je i wszystkie odleciaÅ‚y. (OdsuwajÄ… 8 klocków).

Ile gołębi pozostało na drzewie?

Dzieci liczą pozostałe klocki i odpowiadają na pytanie.

W ten sposób dzieci rozwiÄ…zujÄ… podobne zadania.

3-      Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady. Przygotowanie do czytania, pisania, liczenia, s. 65 (różowa). Kolorowanie jajek.

4-      Ćwiczenia gimnastyczne – rozwijanie Å›wiadomoÅ›ci wÅ‚asnego ciaÅ‚a.

Ćwiczenia możemy wykonać z rodzeÅ„stwem lub rodzicami

• WirujÄ…cy bÄ…czek – dzieci Å›lizgajÄ… siÄ™ w kóÅ‚ko na brzuchu, a nastÄ™pnie na plecach.

• Chowamy siÄ™ – w siadzie, przyciÄ…gajÄ… kolana do gÅ‚owy, chowajÄ… gÅ‚owy; rozprostowujÄ… siÄ™ do pozycji leżącej.

• GorÄ…ca podÅ‚oga – biegajÄ… z wysokim unoszeniem kolan.

• Na szczudÅ‚ach – chodzÄ… na sztywnych nogach.

• Ugniatamy podÅ‚ogÄ™ – w leżeniu na plecach, wciskajÄ… wszystkie części ciaÅ‚a w podÅ‚ogÄ™.

W ćwiczeniu poniżej można utworzyć tunel z krzeseÅ‚

• Przez tunel – dzieci ustawiajÄ… siÄ™ jedno za drugim w rozkroku, tworzÄ… tunel miÄ™dzy nogami. Ostatnie dziecko przemieszcza siÄ™ na czworakach pomiÄ™dzy nogami dzieci, do przodu, i staje jako pierwsze, nastÄ™pnie robi to drugie dziecko itd.

• Ustawienie jak wyżej; ostatnie dziecko przemieszcza siÄ™ Å›lizgiem na plecach pomiÄ™dzy nogami dzieci, do przodu, i staje jako pierwsze. Itd.

• PogoÅ„ na kolanach – dzieci dobierajÄ… siÄ™ parami (lub z rodzicem), jedno ucieka na kolanach, a drugie je goni. Przy powtórzeniu zabawy nastÄ™puje zmiana ról.

• Przesuwamy partnera – jedno dziecko z pary leży na kocu, drugie – poprzez chwycenie go stara siÄ™ je przesunąć; potem zamieniajÄ… siÄ™ miejscami

• Dzieci w leżeniu tyÅ‚em; jedno dziecko z pary chwyta partnera za kostki nóg i stara siÄ™ go przesunąć; potem zamieniajÄ… siÄ™ miejscami.

• Prowadzimy niewidomego – jedno dziecko zamyka oczy, drugie staje zwrócone twarzÄ… do niego i podaje mu rÄ™ce; prowadzi dziecko z zamkniÄ™tymi oczami w różnych kierunkach, a ono siÄ™ temu poddaje. Potem zamieniajÄ… siÄ™ rolami.

• PrzekÅ‚adamy naleÅ›nik – jedno dziecko w leżeniu na brzuchu, przylega do podÅ‚oża; partner próbuje przewrócić je na drugÄ… stronÄ™; potem zamieniajÄ… siÄ™ miejscami.

• Wstajemy razem – dzieci siedzÄ… tyÅ‚em do siebie, zÅ‚Ä…czone plecami; próbujÄ… razem wstać, nie odrywajÄ…c siÄ™ od siebie.

• Ćwiczymy razem – w parach lub w kole, trzymajÄ… siÄ™ za rÄ™ce; przykucajÄ…, a potem podnoszÄ… siÄ™ do wspiÄ™cia na palce i wracajÄ… do pozycji wyjÅ›ciowej. Dzieci siedzÄ… w siadzie prostym rozkrocznym, jednÄ… stopÄ… dotykajÄ… sÄ…siada z prawej strony, a drugÄ… – sÄ…siada z lewej strony; trzymajÄ… siÄ™ za rÄ™ce – jednoczeÅ›nie podnoszÄ… rÄ™ce do góry, a nastÄ™pnie wykonujÄ… skÅ‚on i wracajÄ… do pozycji wyjÅ›ciowej. Ćwiczenia kreatywne.

• Karta pracy, cz. 3, s. 63. Opowiadanie historyjki o wildze. Rysowanie po Å›ladzie drogi kukuÅ‚ki do gniazda wilgi. Odpowiadanie na pytanie o gniazdo kukuÅ‚ki.

• Karta pracy, cz. 3, s. 64. Kolorowanie rysunku czajki wedÅ‚ug wzoru. Czytanie z rodzicem (lub samodzielnie) nazw części ciaÅ‚a czajki. Rysowanie jajek w każdym polu tak, żeby wszÄ™dzie byÅ‚o ich po dziesięć.

• Zabawa ruchowa Wróbelki i kot. Dzieci sÄ… wróbelkami. Swobodnie biegajÄ… po wyznaczonym miejscu, machajÄ…c rÄ™kami jak skrzydÅ‚ami. Na hasÅ‚o: Idzie kot, dzieci jak najszybciej muszÄ… przykucnąć w wyznaczonym miejscu. HasÅ‚o: Kota nie ma, jest sygnaÅ‚em do ponownego swobodnego poruszania siÄ™.

• Zabawa Cicho – gÅ‚oÅ›no – wyrabiajÄ…ca szybkÄ… reakcjÄ™ na zmiany dynamiczne.

Przy piosence WoÅ‚anie wiosny lub innej muzyce. Dzieci maszerujÄ…, biegajÄ… lub podskakujÄ… w rytmie nagrania piosenki. Podczas przerwy w nagraniu dorosÅ‚y wypowiada szeptem tekst refrenu piosenki. Wówczas dzieci na palcach po cichu skradajÄ… siÄ™ w dowolnych kierunkach.

Propozycje ciekawych filmów o ptakach – dzieci mogÄ… zaobserwować ubarwienie, zachowanie, odgÅ‚osy ptaków itd.