Artykuły dla rodziców

kids drawing

PROPOZYCJA ZAJĘĆ DLA DZIECI -GR.3

2020-03-26 Propozycja zajęć dla grupy 3 Biedronki    Tydzień Wiosenne przebudzenia

1-      Składanie w całość pociętych obrazków wczesnowiosennych kwiatów.

Dzieci dostają koperty z pociętymi na kilka części obrazkami wczesnowiosennych kwiatów, np. przebiśniegu, krokusa, sasanki, zawilca. Składają je w całość i przyklejają na kartkach.

Oglądanie puzzli z wczesnowiosennymi kwiatami. Nazywanie swoich kwiatów i określanie różnic między kwiatami.

2-      Rozmowa na temat wczesnowiosennych kwiatów.

• Karta pracy, cz. 3, s. 58. Czytanie całościowe nazw kwiatów. Próby wyjaśniania, dlaczego niektóre z nich są pod ochroną. Rysowanie po śladzie, bez odrywania kredki od kartki.

Ochrona gatunkowa roślin to prawny sposób zabezpieczenia rzadko występujących gatunków dziko rosnących roślin zagrożonych wyginięciem. Gatunków chronionych nie wolno niszczyć, zrywać, zbierać, sprzedawać, nabywać, przewozić przez granicę państwa, nie można niszczyć ich siedlisk itp. W niemal wszystkich państwach są gatunki roślin podlegających ochronie. W Polsce za początki ochrony gatunkowej uważa się przepisy chroniące cisa, jakie obowiązywały już w średniowieczu.

• Zabawy z zastosowaniem rymowanki o przebiśniegu.

Gdy poczuł, że zbliża się wiosna,

przebił śnieg i na świat się wydostał.

Wypowiadanie rymowanki przez dzieci ze zwiększającym się natężeniem głosu, a następnie z malejącym natężeniem głosu.

• Układanie przez dzieci, zdań o przebiśniegu. Liczenie słów w poszczególnych zdaniach , Np: Przebiśnieg przebija śnieg.

Przebiśniegi są kwiatami objętymi ochroną.

Przebiśnieg ma białe, delikatne płatki.

• Karta pracy, cz. 3, s. 59. Kolorowanie rysunków kwiatów. Rysowanie po śladzie, bez odrywania kredki od kartki.

• Zabawa Co to za kwiatek? Zdjęcia/obrazki wiosennych kwiatów.

Dorosły lub dziecko opisuje wygląd wiosennego kwiatka, bez podawania jego nazwy.

dzieci odgadują, o jakim kwiatku jest mowa, wskazują go na zdjęciu/obrazku.

• Założenie hodowli krokusa, żonkila lub tulipana np. w słoiku. Oglądanie cebulek kwiatowych, porównywanie ich wyglądu, wypowiedzi dzieci o tym, czego potrzebuje roślina do życia. Sadzenie cebulek w doniczkach. Codzienne pielęgnowanie, obserwowanie wzrostu roślin; dzielenie się swoimi spostrzeżeniami (kwiaty, korzenie, kolor itp.)

3-      Poznawanie ciekawostek na temat obrzędów związanych z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny.

Dawniej na wsiach, gdy kończyła się zima, przynoszono nad rzekę słomianą, dużą kukłę, którą topiono lub palono. Nazywaną ją Zimą, Marzanną, Moreną, Marzaniokiem, Śmiercichą, Śmietką, Śmierteczką. Nazwy te kojarzą się ze śmiercią, ponieważ marzannę uważano za uosobienie śmierci, zimy, chorób. Ludzie byli przekonani, że jej utopienie spowoduje nadejście wiosny. Marzannę wynoszono ze wsi całą gromadą. Robiono to po zabawie albo w jej trakcie. Niesiono ją, trzymając wysoko, lub wywożono na taczkach. Topiono ją po wcześniejszym rozebraniu. Wierzono, że oddanie kukły władcom wód spowoduje urodzaj na polach.

• Układanie zdań przeczących do podanych zdań twierdzących.

Dorosły mówi zdania, a dzieci podają przykłady zdań przeczących. Kilka przykładów zdań przeczących (do podanych) podaje dorosły, np.

− W sklepie warzywniczym kupimy buty.      − W sklepie warzywniczym nie kupimy butów.

− W piekarni kupimy mleko.                            − W piekarni nie kupimy mleka.

− Mama zamówiła w cukierni tort.                  − Mama nie zamówiła w cukierni tortu.

− Ala ma w koszyku bułki i chleb.                   − Ala nie ma w koszyku bułek i chleba.

• Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady. Przygotowanie do czytania, pisania, liczenia, s. 61. (różowa) Czytanie z dorosłym tekstu wyrazowo-obrazkowego.

ZAPRASZAMY DO FOLDERU - PREZENTUJEMY PRACE DZIECI - GR. 3, 4, 5. WPŁYNĘŁY NOWE PRACE :)