Artykuły dla rodziców

kids drawing

Propozycje zajęć dla gr.3

2020-03-24    Tydzień:  Wiosenne przebudzenia

1-      Zabawa Szukamy rymów do wiosennych słów.

Dorosły wymawia słowa kojarzące się z wiosną, a dzieci podają do nich rymy: wiosna – sosna, radosna skowronek – dzwonek sasanka – pisanka krokus – hokus-pokus…

• Karta pracy, cz. 3, s. 54. Zaznaczanie drogi Ady i Olka do kwiatów. Nazywanie kwiatów. Rysowanie kwiatów po śladzie, bez odrywania kredki od kartki.

2-      Zabawy matematyczne Wiosna na łące.

• Rozmowa na temat zwierząt, które mogą powitać wiosnę na łące.

− Które zwierzęta mieszkające na łące mogą powitać wiosnę? Dlaczego?

• Słuchanie nazw zwierząt ułożonych z liter i odczytanych przez dorosłego

• Zabawa Na łące.

Dla dziecka: kartonik z obrazkiem mieszkańca łąki, z zaznaczoną na nim liczbą kół, sylwety zwierząt żyjących na łące, pas zielonego kartonu.

Komponowanie z przygotowanych sylwet wiosennego obrazka; układanie sylwet zgodnie w kodem kółkowym. Każde z dzieci wybiera kartonik z obrazkiem mieszkańca łąki i pewną liczbą kół. Liczy koła i układa na łące (pasie zielonego kartonu) taką samą liczbę sylwet zwierząt. Np. żabka i cztery koła – dziecko układa na łące cztery żabki; biedronka i trzy koła – układa na łące trzy biedronki; konik polny i osiem kół – układa na łące osiem koników. Podobnie postępuje ze ślimakami i bocianami. Liczy, ile rodzajów zwierząt jest na łące.

• Zadania matematyczne Motyle i kwiaty. Liczmany, np. klocki.

Dorosły przedstawia dzieciom sytuacje, np. Pewnego dnia zakwitły na łące 2 stokrotki; następnego dnia zakwitły jeszcze 3. Ile stokrotek zakwitło na łące?

Dzieci układają liczmany, liczą je i odpowiadają na pytanie.

Tak samo postępują przy kolejnych zadaniach. − Na łące rosło 8 stokrotek. Dzieci zerwały 4 stokrotki. Ile stokrotek zostało? − W słoneczny dzień nad łąką fruwały 4 motylki cytrynki. Za chwilę przyleciało jeszcze 6 motylków. Ile motylków fruwa teraz nad łąką? − Na kwiatach siedziało 10 motylków cytrynków. 3 motylki odfrunęły. Ile motylków zostało na kwiatach?

• Karta pracy, cz. 3, s. 55. Przedstawianie sytuacji ukazanych na obrazkach za pomocą liczmanów. Odpowiadanie na pytania. Rysowanie po śladzie drogi pszczoły do ula.

• Zabawa ruchowa Mieszkańcy łąki.

Emblematy zwierząt: żabek, motylków, bocianów, kołatka, grzechotka, bębenek.

Dorosły dzieli dzieci na trzy grupy: żabki, motylki i bociany (emblematy zwierząt). Każda grupa zwierząt reaguje ruchem na swój akompaniament. Np. żabki – skaczą w przysiadzie, kiedy usłyszą kołatkę; motylki – biegają, machając palcami jak skrzydełkami na wysokości ramion, przy dźwiękach grzechotki; bociany – chodzą, unosząc wysoko kolana, z rękami wyciągniętymi w bok, i poruszają nimi jak skrzydłami, przy akompaniamencie bębenka. Podczas powtórzeń zabawy dzieci zamieniają się rolami.

• Opowieść ruchowa połączona z ćwiczeniami ortofonicznymi Wiosno, gdzie jesteś?

Dzieci naśladują czynności i odgłosy, o których opowiada dorosły

Olek nie mógł się doczekać nadejścia wiosny. Postanowił wyjść do ogrodu i jej poszukać (maszerują w różnych kierunkach). Zobaczył drzewa z pąkami, delikatnie poruszające się na wietrze (naśladują poruszające się drzewa i ich szum). W oddali usłyszał śpiew ptaków (naśladują śpiew ptaków). Nad domem krążyły dwa bociany (biegają z szeroko rozłożonymi rękami), a potem brodziły po trawie, wysoko ponosząc nogi, i rozglądały się w poszukiwaniu żabek (maszerują z wysokim unoszeniem kolan, rozglądają się na boki). Klekotały cichutko, aby ich nie spłoszyć (cicho naśladują klekot bocianów). Żabki zauważyły niebezpieczeństwo i skakały w różnych kierunkach, aby się ukryć (naśladują żabie skoki). Nawoływały się cichutko (cicho kumkają), aby nie zwrócić na siebie uwagi. Było ciepło i przyjemnie. Olek przeciągnął się, aby rozprostować kości (przeciągają się). Nagle nad uchem usłyszał ciche bzyczenie. To pszczoła krążyła nad jego głową (naśladują brzęczenie pszczoły). Chłopiec przestraszył się. Zaczął uciekać. Wymachiwał rękami, aby ją odgonić (biegają i wymachują rękami). Nagle jego uwagę zwróciły kolorowe kwiaty. Olek pochylił się i je powąchał (naśladują wąchanie kwiatów), a potem głośno kichnął (kichają: aaa… psik!). „Nie muszę już dalej szukać wiosny” – pomyślał zadowolony, a potem, uśmiechnięty, wrócił do domu (maszerują, uśmiechając się do siebie).

• Zabawa Pąki na drzewach – wyrabianie reakcji na zmiany dynamiki. Tamburyn, może być grzechotka lub inny instrument perkusyjny.

Dzieci maszerują w określonym kierunku, w rytmie melodii piosenki Wiosenne buziaki. Dorosły potrząsa tamburynem.

Ciche dźwięki – dzieci przechodzą do przysiadu – na drzewach pojawiają się pąki. Dźwięki coraz głośniejsze – pąki rosną – powoli przechodzą do pozycji stojącej. Dźwięki głośne – pąki pękają i zamieniają się w listki – unoszą wysoko ręce, przenoszą je na boki. Swobodnie improwizują ruchowo w rytmie dźwięków instrumentu.

• Zabawa Taniec promyków. Odtwarzacz CD, nagranie piosenki Wiosenne buziaki, żółte szyfonowe chusty. Dzieci są promykami słońca.

W rytmie piosenki wykonują dowolne improwizacje ruchowe do niej. Dorosły prezentuje kilka wymyślonych przez siebie figur, zwracając uwagę na skoordynowanie ruchów z rytmem piosenki.