ArtykuÅ‚y dla rodziców

kids drawing

Propozycje zajęć dla gr.3

2020-03-24    TydzieÅ„:  Wiosenne przebudzenia

1-      Zabawa Szukamy rymów do wiosennych sÅ‚ów.

DorosÅ‚y wymawia sÅ‚owa kojarzÄ…ce siÄ™ z wiosnÄ…, a dzieci podajÄ… do nich rymy: wiosna – sosna, radosna skowronek – dzwonek sasanka – pisanka krokus – hokus-pokus…

• Karta pracy, cz. 3, s. 54. Zaznaczanie drogi Ady i Olka do kwiatów. Nazywanie kwiatów. Rysowanie kwiatów po Å›ladzie, bez odrywania kredki od kartki.

2-      Zabawy matematyczne Wiosna na Å‚Ä…ce.

• Rozmowa na temat zwierzÄ…t, które mogÄ… powitać wiosnÄ™ na Å‚Ä…ce.

− Które zwierzÄ™ta mieszkajÄ…ce na Å‚Ä…ce mogÄ… powitać wiosnÄ™? Dlaczego?

• SÅ‚uchanie nazw zwierzÄ…t uÅ‚ożonych z liter i odczytanych przez dorosÅ‚ego

• Zabawa Na Å‚Ä…ce.

Dla dziecka: kartonik z obrazkiem mieszkaÅ„ca Å‚Ä…ki, z zaznaczonÄ… na nim liczbÄ… kóÅ‚, sylwety zwierzÄ…t żyjÄ…cych na Å‚Ä…ce, pas zielonego kartonu.

Komponowanie z przygotowanych sylwet wiosennego obrazka; ukÅ‚adanie sylwet zgodnie w kodem kóÅ‚kowym. Każde z dzieci wybiera kartonik z obrazkiem mieszkaÅ„ca Å‚Ä…ki i pewnÄ… liczbÄ… kóÅ‚. Liczy koÅ‚a i ukÅ‚ada na Å‚Ä…ce (pasie zielonego kartonu) takÄ… samÄ… liczbÄ™ sylwet zwierzÄ…t. Np. żabka i cztery koÅ‚a – dziecko ukÅ‚ada na Å‚Ä…ce cztery żabki; biedronka i trzy koÅ‚a – ukÅ‚ada na Å‚Ä…ce trzy biedronki; konik polny i osiem kóÅ‚ – ukÅ‚ada na Å‚Ä…ce osiem koników. Podobnie postÄ™puje ze Å›limakami i bocianami. Liczy, ile rodzajów zwierzÄ…t jest na Å‚Ä…ce.

• Zadania matematyczne Motyle i kwiaty. Liczmany, np. klocki.

Dorosły przedstawia dzieciom sytuacje, np. Pewnego dnia zakwitły na łące 2 stokrotki; następnego dnia zakwitły jeszcze 3. Ile stokrotek zakwitło na łące?

Dzieci układają liczmany, liczą je i odpowiadają na pytanie.

Tak samo postÄ™pujÄ… przy kolejnych zadaniach. − Na Å‚Ä…ce rosÅ‚o 8 stokrotek. Dzieci zerwaÅ‚y 4 stokrotki. Ile stokrotek zostaÅ‚o? − W sÅ‚oneczny dzieÅ„ nad Å‚Ä…kÄ… fruwaÅ‚y 4 motylki cytrynki. Za chwilÄ™ przyleciaÅ‚o jeszcze 6 motylków. Ile motylków fruwa teraz nad Å‚Ä…kÄ…? − Na kwiatach siedziaÅ‚o 10 motylków cytrynków. 3 motylki odfrunęły. Ile motylków zostaÅ‚o na kwiatach?

• Karta pracy, cz. 3, s. 55. Przedstawianie sytuacji ukazanych na obrazkach za pomocÄ… liczmanów. Odpowiadanie na pytania. Rysowanie po Å›ladzie drogi pszczoÅ‚y do ula.

• Zabawa ruchowa MieszkaÅ„cy Å‚Ä…ki.

Emblematy zwierzÄ…t: żabek, motylków, bocianów, koÅ‚atka, grzechotka, bÄ™benek.

DorosÅ‚y dzieli dzieci na trzy grupy: żabki, motylki i bociany (emblematy zwierzÄ…t). Każda grupa zwierzÄ…t reaguje ruchem na swój akompaniament. Np. żabki – skaczÄ… w przysiadzie, kiedy usÅ‚yszÄ… koÅ‚atkÄ™; motylki – biegajÄ…, machajÄ…c palcami jak skrzydeÅ‚kami na wysokoÅ›ci ramion, przy dźwiÄ™kach grzechotki; bociany – chodzÄ…, unoszÄ…c wysoko kolana, z rÄ™kami wyciÄ…gniÄ™tymi w bok, i poruszajÄ… nimi jak skrzydÅ‚ami, przy akompaniamencie bÄ™benka. Podczas powtórzeÅ„ zabawy dzieci zamieniajÄ… siÄ™ rolami.

• Opowieść ruchowa poÅ‚Ä…czona z ćwiczeniami ortofonicznymi Wiosno, gdzie jesteÅ›?

Dzieci naÅ›ladujÄ… czynnoÅ›ci i odgÅ‚osy, o których opowiada dorosÅ‚y

Olek nie mógÅ‚ siÄ™ doczekać nadejÅ›cia wiosny. PostanowiÅ‚ wyjść do ogrodu i jej poszukać (maszerujÄ… w różnych kierunkach). ZobaczyÅ‚ drzewa z pÄ…kami, delikatnie poruszajÄ…ce siÄ™ na wietrze (naÅ›ladujÄ… poruszajÄ…ce siÄ™ drzewa i ich szum). W oddali usÅ‚yszaÅ‚ Å›piew ptaków (naÅ›ladujÄ… Å›piew ptaków). Nad domem krążyÅ‚y dwa bociany (biegajÄ… z szeroko rozÅ‚ożonymi rÄ™kami), a potem brodziÅ‚y po trawie, wysoko ponoszÄ…c nogi, i rozglÄ…daÅ‚y siÄ™ w poszukiwaniu żabek (maszerujÄ… z wysokim unoszeniem kolan, rozglÄ…dajÄ… siÄ™ na boki). KlekotaÅ‚y cichutko, aby ich nie spÅ‚oszyć (cicho naÅ›ladujÄ… klekot bocianów). Å»abki zauważyÅ‚y niebezpieczeÅ„stwo i skakaÅ‚y w różnych kierunkach, aby siÄ™ ukryć (naÅ›ladujÄ… żabie skoki). NawoÅ‚ywaÅ‚y siÄ™ cichutko (cicho kumkajÄ…), aby nie zwrócić na siebie uwagi. ByÅ‚o ciepÅ‚o i przyjemnie. Olek przeciÄ…gnÄ…Å‚ siÄ™, aby rozprostować koÅ›ci (przeciÄ…gajÄ… siÄ™). Nagle nad uchem usÅ‚yszaÅ‚ ciche bzyczenie. To pszczoÅ‚a krążyÅ‚a nad jego gÅ‚owÄ… (naÅ›ladujÄ… brzÄ™czenie pszczoÅ‚y). ChÅ‚opiec przestraszyÅ‚ siÄ™. ZaczÄ…Å‚ uciekać. WymachiwaÅ‚ rÄ™kami, aby jÄ… odgonić (biegajÄ… i wymachujÄ… rÄ™kami). Nagle jego uwagÄ™ zwróciÅ‚y kolorowe kwiaty. Olek pochyliÅ‚ siÄ™ i je powÄ…chaÅ‚ (naÅ›ladujÄ… wÄ…chanie kwiatów), a potem gÅ‚oÅ›no kichnÄ…Å‚ (kichajÄ…: aaa… psik!). „Nie muszÄ™ już dalej szukać wiosny” – pomyÅ›laÅ‚ zadowolony, a potem, uÅ›miechniÄ™ty, wróciÅ‚ do domu (maszerujÄ…, uÅ›miechajÄ…c siÄ™ do siebie).

• Zabawa PÄ…ki na drzewach – wyrabianie reakcji na zmiany dynamiki. Tamburyn, może być grzechotka lub inny instrument perkusyjny.

Dzieci maszerujÄ… w okreÅ›lonym kierunku, w rytmie melodii piosenki Wiosenne buziaki. DorosÅ‚y potrzÄ…sa tamburynem.

Ciche dźwiÄ™ki – dzieci przechodzÄ… do przysiadu – na drzewach pojawiajÄ… siÄ™ pÄ…ki. DźwiÄ™ki coraz gÅ‚oÅ›niejsze – pÄ…ki rosnÄ… – powoli przechodzÄ… do pozycji stojÄ…cej. DźwiÄ™ki gÅ‚oÅ›ne – pÄ…ki pÄ™kajÄ… i zamieniajÄ… siÄ™ w listki – unoszÄ… wysoko rÄ™ce, przenoszÄ… je na boki. Swobodnie improwizujÄ… ruchowo w rytmie dźwiÄ™ków instrumentu.

• Zabawa Taniec promyków. Odtwarzacz CD, nagranie piosenki Wiosenne buziaki, żóÅ‚te szyfonowe chusty. Dzieci sÄ… promykami sÅ‚oÅ„ca.

W rytmie piosenki wykonujÄ… dowolne improwizacje ruchowe do niej. DorosÅ‚y prezentuje kilka wymyÅ›lonych przez siebie figur, zwracajÄ…c uwagÄ™ na skoordynowanie ruchów z rytmem piosenki.