Jesienne liście

Dlaczego liście zmieniają kolor na jesień?

Liście są zielone dzięki temu, że posiadają zielony barwnik- CHLOROFIL.

Chlorofil wychwytuje  Å›wiatÅ‚o sÅ‚oneczne i umożliwia roÅ›linom wytwarzanie pokarmu.Oprócz zielonego barwnika w liÅ›ciach znajdujÄ…  siÄ™ też inne barwniki (czerwone, żóÅ‚te, zielone), które w lecie sÄ… niewidoczne, bo przykrywa je zielony barwnik, którego jest najwiÄ™cej.

JesieniÄ… gdy sÅ‚oÅ„ca jest coraz mniej a temperatury coraz niższe,  dzieÅ„ bÅ‚yskawicznie siÄ™ skraca, a wraz z nim do liÅ›ci docierajÄ… coraz to mniejsze iloÅ›ci promieni sÅ‚onecznych, drzewa muszÄ… przygotować siÄ™ na najbardziej niesprzyjajÄ…cy okres w roku. PrzestajÄ… produkować chlorofil, bo jest za maÅ‚o Å›wiatÅ‚a. Wtedy ujawniajÄ… siÄ™ inne barwniki, które do tej pory byÅ‚y zdominowane przez chlorofil. Zielony barwnik nie jest wykorzystywany,  rozkÅ‚ada siÄ™ lub roÅ›liny „wycofujÄ…” bardzo cenny chlorofil z przeznaczonych na straty liÅ›ci do Å‚odyg i korzeni , przez co drzewa zaczynajÄ… wytwarzać antocyjany i zaczynajÄ… być widoczne pozostaÅ‚e barwniki- wtedy to liÅ›cie stajÄ… siÄ™ żóÅ‚te, pomaraÅ„czowe, czerwone, brÄ…zowe...

Co zrobiliśmy by to sprawdzić?

ZebraliÅ›my liÅ›cie różnej barwy i rozdzieliliÅ›my je..

W sÅ‚oikach kolejno rozcieraliÅ›my liÅ›cie każdej barwy - powstaÅ‚e "papki" zalaliÅ›my spirytusem odstawiliÅ›my to na caÅ‚y dzieÅ„. NastÄ™pnie do każdego sÅ‚oika wÅ‚ożyliÅ›my kartkÄ™- powinniÅ›my wÅ‚ożyć filtr do kawy, ale nie mieliÅ›my przez to nie wyszÅ‚a nam chromatografia .....

Powodzenie doÅ›wiadczenia zależy przede wszystkim od rodzaju papieru, musi mieć on  jak najbardziej uporzÄ…dkowanÄ… strukturÄ™ i dość zwiÄ™zÅ‚Ä…. W innym przypadku rozdziaÅ‚ może siÄ™ nie udać. Lepiej zastosować papier nieco grubszy niż zwykÅ‚a kartka papieru.

Ale i tak efekt był u nas ciekawy.

Na filtrze do kawy barwy się ładnie rozszczepiają i widać, że w liściu zielonym, są też pozostałe barwniki.

U nas widać to, ale nie tak ładnie jak być powinno, a zdjęcia tego nie pokazują.