26 września - Światowy Dzień Królika u Słoneczek

Od kilku lat w każdÄ… czwartÄ… sobotÄ™ lub niedzielÄ™ wrzeÅ›nia obchodzony jestÅšwiatowy DzieÅ„ Królika - Å›wiÄ™to ruchome. Inna funkcjonujÄ…ca nazwa toMiÄ™dzynarodowy DzieÅ„ Królików.

GÅ‚ównym celem ustanowienia Åšwiatowego Dnia Królikajest zwrócenie szczególnej uwagi na ochronÄ™  humanitarnÄ… królików domowych i żyjÄ…cych w naturze oraz promocja zdrowia i dobrej opieki nad naszymi uszatymi milusiÅ„skimi.

W Åšwiatowym Dniu Królika myÅ›limy o tym, jak bardzo króliki wnoszÄ… radość w nasze życie, ze smutkiem konstatujemy też jak bardzo krzywdzone na co dzieÅ„ sÄ… te zwierzÄ™ta: poprzez polowania i tresurÄ™ psów na żywych królikach, hodowle na miÄ™so i futro, doÅ›wiadczenia medyczne, testy produktów, okrutne praktyki osób, które przeznaczajÄ… je na żywÄ… karmÄ™ dla gadów, intensywnÄ… eksploatacjÄ™ samic w hodowlach królików na sprzedaż, ich bezlitosne, czÄ™ste rozmnażanie aż do wyniszczenia organizmu i odbieranie im bardzo mÅ‚odego potomstwa (umierajÄ…cego potem w sklepach, hurtowniach i domach tuż po zakupie), narażenie na zaniedbanie i drÄ™czenie przez dzieci w placówkach szkolno - wychowawczych , wreszcie - samotne życie bez ruchu przez wiele lat w zamkniÄ™tej maÅ‚ej klatce w domu przy braku jakiejkolwiek opieki i kontroli weterynaryjnej.

Wszystkie króliki sÄ… wartoÅ›ciowymi istotami samymi w sobie, niezależnie od doskonaÅ‚oÅ›ci ich rasy i przydatnoÅ›ci dla czÅ‚owieka, temperamentu, stanu zdrowia czy zachowania siÄ™ w stosunku do ludzi.