W Muzeum Podkarpackiej Energetyki

W dniu 2.02.2016- wybraliÅ›my siÄ™ na wycieczkÄ™ do Muzeum Podkarpackiej Energetyki przy ul. 8 Marca.

W muzeum przywitał nas Paweł Pasterz z popularnej audycji radiowej Radiolatorium.

Na poczÄ…tku zaprezentowaÅ‚ prÄ…dnicÄ™ na korbkÄ™, która wytwarzaÅ‚a prÄ…d zaÅ›wiecajÄ…c diody.

Kolejnym eksperymentem była pałeczka ebonitowa i puszka po napoju- po potarciu pałeczki i zbliżeniu jej do puszki następowało odsuwanie puszki, w jedną i drugą stronę.

NastÄ™pnie wykorzystaÅ‚ papierek po gumie do żucia nacinajÄ…c go i przykÅ‚adajÄ…c do biegunów bateryjki- wystÄ…piÅ‚ dym i papierek siÄ™ zwÄ™gliÅ‚.

Dzieciom zaprezentowaÅ‚ igÅ‚Ä™ magnetycznÄ… jaka wystÄ™puje w kompasie oraz magnes- wykonaÅ‚ kilka ruchów w pobliżu igÅ‚y a ta krÄ™ciÅ‚a siÄ™ . pokazaÅ‚ też jak prÄ…d  wpÅ‚ywa na igÅ‚Ä™ magnetyczna wytwarzajÄ…c pole magnetyczne.

PokazaÅ‚ jak wpÅ‚ywa magnes na zwój drutu- poruszajÄ…c w jego przestrzeni wskazówka wychylaÅ‚a siÄ™ w jedna i drugÄ… stronÄ™.

Dzieci miaÅ‚y możliwość poruszania latarkÄ… i wytwarzać napijecie które powodowaÅ‚o Å›wiecenie latarki.

Dzieci zapoznały się z pryzmatem i światłem przechodzącym przez niego, dowiedziały się że światło białe wcale nie jest białe. Obserwowały jak kolory tęczy zamieniają się w białą plamę i odwrotnie.

Na koniec obserwowaÅ‚y jak można tworzyć różne figury ze Å›wiatÅ‚a laserowego.