Wizyta w bibliotece

Åšwiatowy DzieÅ„ Å»aby w tym roku przypadÅ‚y 20 marca. Å»aby kojarzymy gÅ‚ównie z ich kumkania i wysokich skoków. Chociaż wiele osób obrzydzajÄ…, potrafiÄ… też być bardzo przydatne. 20 marca to ich Å›wiÄ™to i idealny dzieÅ„ na poznanie ciekawych faktów na ich temat. Å»aby sÄ… lepsze od Å›rodków owadobójczych. Te maÅ‚e pÅ‚azy obok jeża i kreta spożywajÄ… najwiÄ™cej owadów, przez co sÄ… bardzo przydatne w ogrodzie. W Polsce odróżniamy 6 gatunków żab, chociaż na Å›wiecie wystÄ™puje ich aż 6 tysiÄ™cy. MajÄ… różne rozmiary i kolory. NajwiÄ™kszy gatunek to Goliat pÅ‚ochliwy, zamieszkujÄ…cy w Kamerunie, który może mieć nawet 30 centymetrów. Najmniejsze żabki majÄ… ok. 1,5 centymetra. Chociaż w Polsce znamy żaby zielonkawe i brunatne, to w dżunglach i tropikalnych krajach można spotkać żaby niebieskie, pomaraÅ„czowe, żóÅ‚te i w najdziwniejsze wzory. Niektóre z nich w ramach ochrony przed drapieżnikami czy temperaturÄ… potrafiÄ… zmieniać kolory albo wtopić siÄ™ w tÅ‚o. Jak siÄ™ okazuje, nie wszystkie żaby potrafiÄ… skakać. Te które jednak skaczÄ…, mogÄ… osiÄ…gać wysokość nawet 3 metrów – to 20-krotność ich dÅ‚ugoÅ›ci ciaÅ‚a!
Å»aby potrafiÄ… siÄ™ dobrze asymilować, dlatego wystÄ™pujÄ… w dżunglach, bagnach, lasach, górach, wybrzeżach. Å»aby czÄ™sto można spotkać w pobliżu wody, chociaż okazuje siÄ™, że wcale nie potrzebujÄ… jej do picia. PosiadajÄ… zdolność przyswajania wody przez skórÄ™. Chociaż kojarzymy żaby jako dosyć nieszkodliwe, to okazuje siÄ™, że wÅ‚aÅ›nie wÅ›ród tych pÅ‚azów wystÄ™puje najbardziej trujÄ…cy gatunek na Å›wiecie. Å»aba z gatunku liÅ›cioÅ‚azów posiada toksycznÄ… skórÄ™, poprzez którÄ… może zabić nawet 10 dorosÅ‚ych osób!
ÅšwiÄ™to żab zostaÅ‚o zainicjowane w 2009 roku. Jego celem jest dzielenie siÄ™ informacjami na temat tych ciekawych pÅ‚azów i ich ochrona.
Nasza wizyta poświęcona była żabkom. Dzieci wysłuchały bajeczki o małej żabce oraz rozegrały grę z zasadami poświęconą żabkom. Dziękujemy!