Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze na kwiecień

Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne na miesiÄ…c KWIECIEŃ
gr. II “Motylki”

1. Co siÄ™ dzieje w kosmosie? - wzbudzenie zainteresowaÅ„ na temat Kosmosu, wzbogacanie wiedzy o UkÅ‚adzie SÅ‚onecznym; umuzykalnianie dzieci – tworzenie instrumentacji piosenki z wykorzystaniem metalowych przedmiotów; rozwijanie umiejÄ™tnoÅ›ci wspóÅ‚dziaÅ‚ania, doskonalenie umiejÄ™tnoÅ›ci klasyfikowania – segregowania wg. wielkoÅ›ci, koloru.

2. Wielkanoc - poznanie symboli i ciekawostek zwiÄ…zanych z WielkanocÄ…, poznanie tradycji i zwyczajów Å›wiÄ…tecznych – zdobienie jajek, Å›wiÄ™cenie pokarmów, Å›migus-dyngus, wykonanie kartek Å›wiÄ…tecznych; rozwijanie umiejÄ™tnoÅ›ci dostrzegania rytmu i kontynuowania go, doskonalenie percepcji wzrokowej, rozwijanie mowy, doskonalenie umiejÄ™tnoÅ›ci liczenia w zakresie piÄ™ciu, rozwijanie myÅ›lenia przyczynowo-skutkowego.

3. Dbamy o przyrodÄ™ - wyrabianie poczucia wspóÅ‚odpowiedzialnoÅ›ci za przyrodÄ™, zachÄ™canie do dbania o swoje najbliższe Å›rodowisko, poznanie sposobów ochrony Å›rodowiska i zachÄ™canie do segregowania Å›mieci, rozwijanie aktywnoÅ›ci twórczej, doskonalenie sprawnoÅ›ci fizycznej.

4. Jestem Polakiem i Europejczykiem - poznanie wybranych miast Polski i rzeki WisÅ‚y, utrwalenie informacji o symbolach narodowych – flaga, godÅ‚o, hymn, zapoznanie z wybranymi legendami dotyczÄ…cymi miast Polski, doskonalenie umiejÄ™tnoÅ›ci sÅ‚uchania ze zrozumieniem, ksztaÅ‚towanie poszczucia przynależnoÅ›ci spoÅ‚ecznej, wzbogacanie wiedzy o wybranych krajach Unii Europejskiej, zapoznanie z symbolami UE, umuzykalnianie dzieci – doskonalenie umiejÄ™tnoÅ›ci reagowania na zmiany rejestrów.

Piosenka:

„Wielkanocny koszyczek

I. WÅ›ród kolorowych jajek baranek biaÅ‚y Å›pi,

przytulił się do baziek, Wielkanoc mu się śni.

Wielkanoc mu się śni.

II. Cukrowe ma futerko, cukrowe różki ma,

cukrowym małym dzwonkiem cukrowe piosnki gra.

Wielkanoc mu się śni.

III. A obok mały zając wystawił uszka swe,

wygląda, nasłuchuje, Wielkanoc zbliża się.

Wielkanoc mu się śni.

IV. Jest cały z czekolady, ubranko srebrne lśni,

położył się w koszyczku, Wielkanoc mu się śni.

Wiersz:

„Pisanki” D.Gellner

Patrzcie,

ile na stole pisanek!

Każda ma oczy

malowane,

naklejane.
Każda ma uśmiech

kolorowy
i leży na stole grzecznie,
by się nie potłuc

przypadkiem