Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze na luty

Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne na miesi膮c LUTY
gr. II “Motylki”

1. Jestem samodzielny w kuchni – zapoznanie z wyposa偶eniem kuchni i prac膮 kucharzy, zapoznanie z zasadami kulturalnego zachowania si臋 przy stole, zach臋canie do uczestnictwa w przygotowywaniu prostych potraw, rozwijanie mowy i wypowiadania si臋 na okre艣lony temat, kszta艂towanie umiej臋tno艣ci pracy w parach, doskonalenie umiej臋tno艣ci wycinania.

2. W krainie ba艣ni – zapoznanie z ba艣niami, rozwijanie umiej臋tno艣ci s艂uchania ze zrozumieniem i odpowiadania na pytania dotycz膮ce wys艂uchanego utworu, umuzykalnianie dzieci, zach臋canie do udzia艂u w inscenizowaniu ruchem utworów literackich.

3. Poznajemy zwierz臋ta – budzenie zainteresowania przyrod膮, poznawanie wybranych przedstawicieli zwierz膮t egzotycznych, poznawanie warunków niezb臋dnych do rozwoju zwierz膮t, wyja艣nienie okre艣le艅 zwierz臋ta chronione, kwiaty chronione, poznawanie przedstawicieli gin膮cych gatunków, rozwijanie umiej臋tno艣ci liczenia w zakresie czterech, rozwijanie sprawno艣ci manualnej, kszta艂towanie umiej臋tno艣ci reagowania odpowiednim ruchem na d藕wi臋ki wysokie i na d藕wi臋ki niskie.

4. Chc臋 by膰 matematykiem – utrwalanie poj臋cia para i dobieranie pasuj膮cych przedmiotów, doskonalenie umiej臋tno艣ci segregowania przedmiotów, rozwijanie umiej臋tno艣ci dostrzegania ró偶nic w wysoko艣ci i stosowania okre艣le艅 wy偶szy, ni偶szy, takiej samej wysoko艣ci, rozwijanie sprawno艣ci ca艂ego cia艂a i nabywanie koordynacji ruchowej, rozwijanie umiej臋tno艣ci liczenia, umuzykalnianie dzieci i doskonalenie umiej臋tno艣ci wystukiwania rytmu piosenki.

Piosenka:

Kiedy si臋 nudz臋”

I. Kiedy jestem w domu sam i nudz臋 si臋,

Kiedy nie wiem, co mam robi膰, jest mi 藕le,

kiedy do serduszka smutek zajrzy mi,

kiedy z oczu p艂yn膮 艂zy.

Ref.: To wtedy skacz臋 tak wysoko, jak potrafi臋

podrzucam w gór臋 pi艂k臋, a potem j膮 艂api臋,

i po ogrodzie biegam razem z moim psem,

dopiero wtedy nie nudz臋 si臋.

II. Gdy za oknem si臋 pojawi膮 pierwsze mg艂y,

gdy po niebie czarne chmury b臋d膮 sz艂y,

gdy s艂odycze w mej szufladzie sko艅cz膮 si臋,

gdy poczuj臋, 偶e mi 藕le.

Ref.: To wtedy skacz臋 tak wysoko...

Wiersz:

„Kropelki i sopelki”
H. Zdzitowiecka

Sp艂yn臋艂a z dachu kropelka,

Kropelka wody niewielka.

Za pierwsz膮 kropelk膮 nied艂ugo

Ju偶 wida膰 kropelk臋 drug膮.

Za nimi z góry ju偶 leci

Z dachu kropelka trzecia.

Dalszych kropelek nie zlicz臋;

P艂ynie ich ca艂y strumyczek.

A mróz z tych wszystkich kropelek

Zrobi艂 lodowy sopelek.

,, Dzieci s膮 jak posiane nasiona. Trzeba je codziennie podlewa膰,

po艣wi臋ca膰 im uwag臋 i piel臋gnowa膰.
W takich warunkach nasiona kie艂kuj膮, ro艣liny rosn膮, a potem zakwitaj膮. ..."