Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze na listopad

Zamierzenia pracy wychowawczo-dydaktycznej na miesiÄ…c LISTOPAD
dla dzieci z grupy II - “Motylki”

Tematyka zajęć:

1. Jesienna szaruga - poszerzenie wiedzy przyrodniczej, zapoznanie z oznakami późnej jesieni, tworzenie obrazów z gotowych elementów i malowanie farbami wg. wÅ‚asnej inwencji, sÅ‚uchanie i poruszanie siÄ™ w rytm muzyki, reagowanie na zmiany tempa i dynamiki, ćwiczenie w liczeniu w zakresie liczby 4.
  2. Jestem Polakiem, a PolkÄ… jesteÅ› ty - budowanie Å›wiadomoÅ›ci przynależnoÅ›ci do narodu, zapoznanie z nazwÄ… kraju, symbolami: flaga, godÅ‚o, hymn, poznawanie wydarzeÅ„ z historii Polski, udziaÅ‚ w Å›wiÄ™cie niepodlegÅ‚oÅ›ci - 11 XI - wystÄ™p, prezentowanie programu oraz swoich umiejÄ™tnoÅ›ci wokalno-ruchowych, pozytywnego obrazu wÅ‚asnego “ja”.
  3. Dbamy o zdrowie - nabywanie wiedzy i zachowaÅ„ prozdrowotnych, radzenie sobie przy infekcjach zwiÄ…zanych z katarem, korzystanie z chusteczki higienicznej przy wycieraniu nosa, zabawy z rymowankÄ…, ksztaÅ‚cenie uwagi i spostrzegawczoÅ›ci, uczestniczenie w zabawach i ćwiczeniach ruchowych, doskonaleniu umiejÄ™tnoÅ›ci: marszy, biegu, podskoku, pokonywanie toru przeszkód, ćwiczenie narzÄ…dów artykulacyjnych i orientacji w przestrzeni - pojÄ™cia: na, przed, za, w.
  4. Paprocie tutaj rosÅ‚y - poznanie ogólnej historii powstania wÄ™gla kamiennego, rozwój zainteresowania Å›wiatem zwierzÄ…t - dinozaury, rozwijanie umiejÄ™tnoÅ›ci wypowiadania siÄ™ i poruszania do muzyki “Smoko-Loko”, poznanie ludowej melodii Å›lÄ…skiej - taniec “Grozik”, ksztaÅ‚cenie sprawnoÅ›ci posÅ‚ugiwania siÄ™ nożyczkami, ciÄ™cie papieru po linii prostej.

Piosenki do nauki:

“Jestem Polakiem”

1. Jestem Polakiem, PolkÄ… jesteÅ› ty.

Klaszczemy na cześć Polski - raz, dwa, trzy!

Ty jesteÅ› PolkÄ…, Polakiem jestem ja

TaÅ„czymy w kóÅ‚eczkach, raz i dwa. /x2

1. Mieszkamy w Polsce - razem ty i ja,

niech wartość naszej Polski zawsze trwa.

Ty jesteÅ› PolkÄ…, Polakiem jestem ja.

TaÅ„czymy w kóÅ‚eczkach, raz i dwa. /x2

“Ważna data”

1. Jedenasty listopada to ważna data

- wiedzÄ… o tym dzieci, mama i tata.

ref.   ÅšwiÄ™to NiepodlegÅ‚oÅ›ci dziÅ› obchodzimy,

PolskÄ™ kochamy i PolskÄ™ czcimy /x2

1. Przez lat wiele jej nie było na mapie świata

- wiedzÄ… o tym dzieci, mama i tata.

Wiersz do nauki:

“Symbole narodowe”

Hymn naszej Ojczyzny,

“Mazurek DÄ…browskiego”

Å›piewamy, stojÄ…c na baczność

-pamiÄ™taj, mój kolego.

BiaÅ‚o-czerwona flaga

Å‚Ä…czy wszystkich Polaków.

Tak było, jest i tak będzie,

od GdaÅ„ska, aż po Kraków!

Biały Orzeł w koronie

polskich granic pilnuje,

a wiara, nadzieja i miłość

silnÄ… PolskÄ™ buduje.