Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze na październik

Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne na miesiÄ…c PAŹDZIERNIK dla gr. II “Motylki”

1. JesieÅ„ w sadzie – poznanie owoców z jesiennego sadu, rozpoznawanie wybranych owoców za pomocÄ… zmysÅ‚ów, zapoznanie z wybranymi sposobami przetwarzania i przechowywania owoców, poznanie owoców egzotycznych, ćwiczenia w wycinaniu, doskonalenie umiejÄ™tnoÅ›ci aktywnego sÅ‚uchania utworów muzycznych.
  2. JesieÅ„ w ogrodzie – poznanie warzyw z jesiennego ogrodu, rozpoznawanie wybranych warzyw za pomocÄ… zmysÅ‚ów, poznanie pracy ekspedientki, odbijanie stempli z ziemniaków, lepienie modeli warzyw z plasteliny, doskonalenie umiejÄ™tnoÅ›ci stosowania okreÅ›leÅ„ dÅ‚ugi, krótki, dÅ‚uższy od, krótszy od.
  3. O sobie samym – rozwijanie orientacji w schemacie wÅ‚asnego ciaÅ‚a: wskazywanie części ciaÅ‚a i ich nazywanie, okreÅ›lanie swoich cech fizycznych: pÅ‚eć, wiek, kolor oczu, nabywanie koordynacji wzrokowo-ruchowej, np. przetwarzanie prostych ruchów innej osoby w czasie zabawy, powtarzanie krótkich rymowanek, rozpoznawanie zapisu wÅ‚asnego imienia, ukÅ‚adanie prostych kompozycji, mozaik z figur geometrycznych.
  4. Moje zmysÅ‚y – utrwalenie nazw zmysÅ‚ów, rozpoznawanie przedmiotów, roÅ›lin, zwierzÄ…t za pomocÄ… zmysÅ‚ów: dotyku, smaku, wÄ™chu, wzroku, sÅ‚uchu, ksztaÅ‚towanie umiejÄ™tnoÅ›ci reagowania ruchem na szybkÄ… i wolnÄ… melodiÄ™, dzielenie rytmicznie (na sylaby) nazw obrazków.

Piosenka: „JesieÅ„ w sadzie i w ogrodzie”

1.  Już na drzewach w sadzie i grzÄ…dkach w ogrodzie
dojrzaÅ‚y przysmaki , które jemy co dzieÅ„.

Ref. Bakłażany, patisony, marchew i pietruszka,
złota dynia , jabłko, śliwka i dojrzała gruszka./ x2

2.  Pójdziemy z koszami, każdy coÅ› przyniesie.
Czy już wszyscy wiecie ,co nam dała jesień?

Ref. Bakłażany, patisony, marchew i pietruszkę,
złotą dynię , jabłko, śliwkę i dojrzałą gruszkę./ x2

Wiersz: „Moje oczy” B. Formy

Kto z Was ma oczy zielone,

niech spoglÄ…da w mojÄ… stronÄ™,

niech porusza powiekami

i zatańczy razem z nami.

Kto z was ma niebieskie oczy,

teraz lekko niech podskoczy

klaśnie w dłonie i kolana.

To zabawa jest wspaniała.

Chcemy bawić się wspaniale,

kiedy mamy oczy szare.

W parach pięknie zatańczymy,

przecież bardzo to lubimy.