Trzeci rok życia okiem logopedy

Trzeci rok życia nazywany jest okresem zdania. Jest to etap znacznej aktywnoÅ›ci komunikacyjnej dziecka i manifestuje siÄ™ czÄ™stym mówieniem i powtarzaniem wypowiedzi dorosÅ‚ych.

Jak wskazuje Kurcz (2000), dziecko w tym wieku przechodzi od fazy wypowiedzi dwuwyrazowych (od 17. do 27 ms. ż.) przez fazę wypowiedzi kilkuwyrazowych (od 20. do 40 ms. ż.), do fazy pełnych zdań (od 26. do 42 ms. ż.).

Rozwój mowy trzylatka

Dziecko 3 -letnie mówi okoÅ‚o 1000 sÅ‚ów. Na tym etapie w dalszym ciÄ…gu w mowie dziecka mogÄ… dominować krótkie wyrazy o prostej strukturze i bÄ™dÄ… one wymawiane znacznie lepiej niż dÅ‚uższe, co wynika z maÅ‚ej sprawnoÅ›ci aparatu mowy, aczkolwiek w tym okresie powoli zacznÄ… pojawiać siÄ™ już dwu- i trzy- sylabowe wyrazy. Do koÅ„ca 3. roku życia dziecko coraz częściej posÅ‚uguje siÄ™ zdaniami pojedynczymi rozwiniÄ™tymi i zdaniami zÅ‚ożonymi. Dziecko coraz częściej w swoich wypowiedziach stosuje spójniki takie jak „i/a/bo/aby/ żeby”. Mowa 3 -latka powinna być już zrozumiaÅ‚a dla otoczenia. Dziecko w sposób werbalny jest już w stanie wyrazić swoje pragnienia i potrzeby.

DziÄ™ki Å›piewaniu piosenek i powtarzaniu wierszyków, dziecko powtarza coraz trudniejsze konstrukcje skÅ‚adniowe, natomiast nie stosuje ich jeszcze w mowie spontanicznej.

Trzylatek zadaje coraz wiÄ™cej pytaÅ„. Niemalże z dnia na dzieÅ„ wzrasta jego zasób sÅ‚ownictwa, obserwuje siÄ™ też intensywny rozwój fleksji, aczkolwiek na tym etapie dziecko nadal może popeÅ‚niać bÅ‚Ä™dy gramatyczne i fleksyjne.

SÅ‚ownictwo dziecka w 3. roku życia obejmuje gÅ‚ównie nazwy:

• zwierzÄ…t
  • pokarmów/napojów
  • ubraÅ„
  • części ciaÅ‚a
  • przedmiotów codziennego użytku
  • zabawek
  • urzÄ…dzeÅ„ i wyposażenia mieszkania
  • pojazdów

Na tym etapie gÅ‚ównie dominujÄ… rzeczowniki, ale coraz częściej zaczynajÄ… pojawiać siÄ™ czasowniki, zwÅ‚aszcza do okreÅ›lenia funkcji biologicznych tj. jeść, myć, do bezpoÅ›redniej wymiany z osobami z otoczenia np. dać, mieć, do okreÅ›lenia ruchów i czynnoÅ›ci wykonywanych przez dziecko np. stać, siedzieć, rzucać, iść.

Wraz z koÅ„cem 3. roku życia w mowie dziecka pojawia siÄ™ coraz wiÄ™cej przymiotników i przysÅ‚ówków np. Å‚adny, brzydki, grzeczny, niegrzeczny itd.

Artykulacja trzylatka

W 3. roku życia dziecko potrafi artykułować

• samogÅ‚oski [a, o, u, e, i, y] (czasem bez [y])
  • spóÅ‚gÅ‚oski [p, b, m, t, d, k, g, ch, f, w, l, Å‚, j, n, Å„, Å›, ź, ć, dź]

Na tym etapie normÄ… rozwojowÄ… jest jeszcze to, że dziecko zastÄ™puje artykulacjÄ™ trudniejszych gÅ‚osek Å‚atwiejszymi, dobrze opanowanymi (trzylatek nie musi jeszcze mówić gÅ‚osek [s, z, c, dz, sz, ż, cz, dż, r], może też dochodzić do redukcji grup spóÅ‚gÅ‚oskowych). Nie wymagajmy od dziecka, aby mówiÅ‚o gÅ‚oski, na które rozwojowo nie jest jeszcze gotowe.

Wobec tego normÄ… rozwojowÄ… jest, że trzylatek powiel np. lowel [rower], Å›amolot [samolot], Åºaba [żaba].

Mówienie o sobie w 1 osobie utrwala siÄ™ pod koniec 3. roku życia

3 rok życia jest czasem niezwykle intensywnego rozwoju dziecka. To moment, kiedy zaczyna rozumieć, że ono i mama nie sÄ… tym samym. Dziecko zaczyna dążyć do autonomii, dostrzega swojÄ… tożsamość i coraz częściej mówi o sobie „ja”.

Jakie umiejętności powinien mieć trzylatek?

• nawiÄ…zuje kontakt wzrokowy z osobÄ…, z którÄ… rozmawia
  • reaguje na swoje imiÄ™
  • zadaje pytania
  • jego mowa jest zrozumiaÅ‚a dla otoczenia
  • mówi wyrazy dwu- trzy- sylabowe
  • buduje zdania zÅ‚ożone
  • rozumie polecenia
  • potrafi bawić siÄ™ „na niby”

Z logopedą należy się skonsultować, jeśli trzylatek:

• nie reaguje na imiÄ™
  • nie inicjuje kontaktu/nie wykazuje chÄ™ci do komunikowania siÄ™
    nie mówi/mówi niewiele
  • nie nawiÄ…zuje kontaktu wzrokowego
  • jego mowa jest niezrozumiaÅ‚a dla otoczeni
  • nie buduje zdaÅ„
  • nie reaguje na polecenia
  • podczas artykulacji wsuwa jÄ™zyk miÄ™dzy zÄ™by
  • oddycha ustami (czÄ™sto ma otwartÄ… buziÄ™)
  • Å›pi z otwartÄ… buziÄ…
  • ma czÄ™ste infekcje górnych dróg oddechowych
  • je tylko wybrane produkty
  • ssie kciuka
  • nie mówi gÅ‚osek [p, b, m, t, d, k, g, ch, f, w, l, Å‚, j, n, Å„, Å›, ź, ć, dź]

Dziecko 3 -letnie jest już w stanie swobodnie komunikować siÄ™ ze swoim otoczeniem. A zatem niemówiÄ…cy 3 -latek nie jest normÄ…. Mitem jest, że „chÅ‚opcy zaczynajÄ… mówić później” albo „jak pójdzie do przedszkola to siÄ™ rozgada”. JeÅ›li niepokoi CiÄ™ coÅ› w rozwoju Twojego 3 -latka, nie czekaj, skonsultuj siÄ™ ze specjalistÄ…!

Dla 3 -latków charakterystyczne jest to, że zadajÄ… dużo pytaÅ„. Jakie pytanie zadane przez Twoje dziecko najbardziej zapadÅ‚o Ci w pamiÄ™ci?

-Logopeda ogólny i kliczny- Paulina Mistal-