Dzień pizzy

9 lutego zostaÅ‚ uznany za Åšwiatowy DzieÅ„ Pizzy. Zanim WÅ‚osi zaczÄ™li wypiekać pizzÄ™, robili to przed nimi Grecy, którzy jeszcze przed naszÄ… erÄ… piekli placki z dodatkiem oliwy, zióÅ‚ i czosnku. ByÅ‚o to proste jedzenie dla ubogich ludzi. Po odkryciu przez Krzysztofa Kolumba Ameryki do Europy trafiÅ‚y pomidory. Z czasem zaczÄ™to je wykorzystywać do produkcji sosu do pizzy. Prawdziwy „boom” na pizzÄ™ rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ po 1898 roku. Wtedy to powstaÅ‚a jedna z najprostszych i najbardziej znanych pizz Å›wiata – Margherita. Jej nazwa nie jest przypadkowa. PrzygotowaÅ‚ jÄ… NeapolitaÅ„ski piekarz – Raffaele Esposito, na cześć królowej WÅ‚och MaÅ‚gorzaty Sabaudzkiej, która odwiedziÅ‚a Neapol. Pizza skÅ‚adaÅ‚a siÄ™ z klasycznych skÅ‚adników, kolorami reprezentujÄ…cymi narodowe wÅ‚oskie barwy (czerwony, biaÅ‚y, zielony): pomidory, ser mozzarella i bazyliÄ™.

Dzieci zostaÅ‚y zapoznane z historiÄ… pizzy, jej rodzajami jakie znajÄ…. UÅ‚ożyÅ‚y również etapy powstawania pizzy czyli algorytm. WykonaÅ‚y zadania z kodowania, a na macie powstaÅ‚a kubeczkowa pizza.