25 listopada ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Święto to zostało ustanowione w 2002 roku, dokładnie w 100 rocznicę powstania tej popularnej maskotki.

Pierwszy pluszowy miś powstał 111 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek.

Z powstaniem pluszowej maskotki wiąże się legenda sięgająca roku 1902.

To wÅ‚aÅ›nie wtedy ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych - Theodore Roosevelt, podczas polowania nie zgodziÅ‚ siÄ™ na zastrzelenie

małego niedźwiadka.

Wydarzenie to opisaÅ‚ dziennik „Washington Post” i powstaÅ‚a karykatura prezydenta, który broni maÅ‚ego misia.

Popularność rysunku wykorzystał właściciel sklepu z zabawkami w Nowym Jorku i uszył pierwszego pluszowego misia.

Na cześć prezydenta nazwaÅ‚ maskotkÄ™: „Teddy’s Bear” (miÅ› Teddiego). Prezydent wyraziÅ‚ na to zgodÄ™.

Narody anglojÄ™zyczne do dziÅ› pluszowego misia nazywajÄ… Teddy Bear, a maskotka staÅ‚a siÄ™ niekwestionowanym królem zabawek.

I tak już od 111 lat pluszowe misie towarzyszą dzieciom na całym świecie.

Chyba nie ma pokoju dzieciÄ™cego, w którym na póÅ‚ce, Å‚óżku lub fotelu nie siedzi miÅ›.

Miś jest mały i puchaty

Mis jest fajny i kudłaty

Mis jest gruby jak ta kula

Misia zawsze siÄ™ przytula.

Lecz czasami też tak bywa

Że się o nim zapomina

A więc wezmę misia czule

I do siebie go przytulÄ™.

WiÄ™cej w tej kategorii: « Wynalazki Urodziny Frania »