Dzień jeża w bibliotece

10 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Jeża. Te piękne zwierzątka wydają się nierozerwalnie związane z lasami i parkami, jednak bez naszej pomocy mogą wyginąć. W Polsce jeże są objęte ochroną. Na wolności dożywają wieku 7 lat, ale w miastach zazwyczaj giną dużo wcześniej, często z powodu braku możliwości przezimowania. Ratunkiem dla miejskich jeży może być wyznaczanie specjalnych stref, w których jesienią nie grabi się liści, a zimą rezygnuje się z odśnieżania.Pomóc może jednak każdy. Wystarczy pamiętać o tym, by podczas spacerów późną jesienią nie niszczyć mijanych górek liści – to może być zimowe schronienie jeża! Dobrze też podczas porządków w ogrodzie zostawić zwierzętom trochę suchych liści.

O tym oraz innych ciekawostkach z życia jeży dzieci dowiedziały się na spotkaniu, a na koniec samodzielnie wykonały kolorowego jeża. Dziękujemy.