Zajęcia cukiernicze

28 maja nasza grupa odwiedziła Centrum szkoleniowe Caritas. Dzieci na zajęciach praktycznych dowiedziały się „Co to jest temperowanie czekolady”. Temperowanie czekolady, czyli tzw. tempering, polega na podgrzewaniu i schładzaniu czekolady do odpowiednich, ściśle ustalonych temperatur, dzięki czemu masło kakaowe w czekoladzie krystalizuje się w kontrolowany sposób.

Masło kakaowe może krystalizować w sześć rodzajów kryształów, ale tylko część z nich zapewnia pożądane przez nas cechy czekolady – odpowiednią twardość i połysk. Temperowanie pozwala uzyskać dużą ilość odpowiednich kryształków, dzięki czemu nasza czekolada jest stabilniejsza, gładka, ładnie się błyszczy, łamie się z charakterystycznym odgłosem i nie roztapia tak szybko w zetknięciu z ciepłem naszych dłoni. Oglądały jak można wykonać dekoracje z czekolady.
Podczas Quizu rozróżniały rodzaje czekolady. Na zakończenie samodzielnie wykonały dekoracje na mufinkach, które później degustowały z herbatką. Zajęcia bardzo się podobały – dziękujemy paniom za ciekawe zajęcia.