TÅ‚usty czwartek

PowiedziaÅ‚ Bartek, że dziÅ› tÅ‚usty czwartek, a Bartkowa uwierzyÅ‚a, dobrych pÄ…czków nasmażyÅ‚a.

ByÅ‚ to ostatni czwartek przed wielkim postem, który wówczas traktowano bardzo poważnie. Z cesarskiego Rzymu przybyÅ‚ do nas nie tylko zwyczaj jedzenia pÄ…czków, ale i przekonanie, że w TÅ‚usty Czwartek należy nie tylko zajadać, ile siÄ™ da, ale wrÄ™cz obżerać siÄ™, tak aby wystarczyÅ‚o do Wielkanocy WedÅ‚ug tradycji w TÅ‚usty Czwartek trzeba zjeść jednego pÄ…czka. Kto tego nie zrobi, naraża siÄ™, zgodnie z dawnym przesÄ…dem, na utratÄ™ szczęścia. To jedno z tradycyjnych polskich ciast. Dawniej TÅ‚usty Czwartek byÅ‚ zwyczajem popularnym w centralnej Polsce. W MaÅ‚opolsce smażono faworki, a na Podlasiu - babaÅ‚uchy, czyli sÅ‚odkie buÅ‚eczki oblewane roztopionÄ… sÅ‚oninÄ… ze skwarkami.

Na ÅšlÄ…sku pÄ…czki znane sÄ… pod nazwÄ… kreple.

W Niemczech Pfannkuchen może oznaczać zarówno pÄ…czek, jak i naleÅ›nik.

W Portugalii znane sÄ… jako Bolas de Berlim.

We Francji pÄ…czki to Boule de Berlin.

W Finlandii - Berliininmunkki.

W Rosji pÄ…czki to poncziki.

W kulturze amerykańskiej pączki są znane jako doughnuts (donuts) - koniecznie z dziurką w środku.

Nasze przedszkolaki też kultywujÄ… tradycjÄ™. Pod okiem paÅ„ przygotowaÅ‚y faworki dietetyczne bo pieczone. DegustowaÅ‚y i czÄ™stowaÅ‚y swoich rodziców.