ArtykuÅ‚y dla rodziców

kids drawing

21.06.2019r - Wyznaczanie granic dziecku – jak robić to umiejętnie?

Wyznaczanie granic dziecku – jak robić to umiejÄ™tnie?

Dziecko jest jak woda, która popÅ‚ynie wszÄ™dzie tam, gdzie nie ma tamy.

Wyobraźmy sobie trzylatka, który decyduje o tym, kiedy chce iść spać, co chce jeść, o jakiej porze i w jakim miejscu. Co można powiedzieć o rodzinie, w której dziecko w ten sposób funkcjonuje? Czy oby wszystko jest w porzÄ…dku? Dziecko w tym wieku jest jeszcze maÅ‚e, ale z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… już teraz, to co robi, może rzutować na to, jak bÄ™dzie czuÅ‚o siÄ™ i zachowywaÅ‚o w nastÄ™pnych latach. PrzykÅ‚adem może być 10 – latek, który caÅ‚e swoje życie wychowywany byÅ‚ w tzw. bezstresowy sposób, nie majÄ…c wyznaczonych granic. Obecnie jego dziaÅ‚anie po powrocie ze szkoÅ‚y sprowadza siÄ™ do grania w gry komputerowe i robi to, bo - jak sam mówi (przykÅ‚ad z życia wziÄ™ty) -  nie bardzo wie co mógÅ‚by robić innego. Jako że nie postawiono w domu granicy, ile może grać, robiÅ‚ to tak dÅ‚ugo, ile mu odpowiadaÅ‚o. .....