ArtykuÅ‚y dla rodziców

kids drawing

Propozycja zajęć dla dzieci - gr.5

2020-03-26   Propozycja zajęć dla dzieci

Temat: ZakÅ‚adamy hodowlÄ™- zajÄ™cia praktyczno-gospodarcze, zdobywanie wiedzy na temat czynników niezbÄ™dnych dla wzrostu roÅ›lin, pokazanie sposobów jak można hodować roÅ›liny: w ziemi, w wodzie na ligninie, rozwijanie opiekuÅ„czej postawy wobec roÅ›lin, obowiÄ…zkowoÅ›ci i wytrwaÅ‚oÅ›ci.

Należy przygotować- pomoce: cerata, ziemia, doniczki, skrzynki, sÅ‚oiki, kieÅ‚kownica, gaza, gumki recepturki, talerzyk, lignina lub wata, nasiona fasoli, rzeżuchy, rzodkiewki, buraczków, lucerny, owsa, jÄ™czmienia, cebule, pietruszkÄ™, ziemniak, cebulki kwiatowe np. tulipana, żonkila, hiacynta lub inne.

1.       Przygotowujemy  skrzynkÄ™ , napeÅ‚niamy jÄ… ziemiÄ… ,sadzimy  pietruszkÄ™ ,cebulÄ™ ,nasiona fasoli, w doniczkach możemy wysiać nasiona zbóż tj. owsa lub jÄ™czmienia. Codziennie hodowle obserwujemy i podlewamy wedÅ‚ug potrzeb.

2.       Hodowle kieÅ‚ków możemy prowadzić w kieÅ‚kownicy, sÅ‚oikach lub na tacce z ligninÄ….

·         Hodowla kieÅ‚ków w sÅ‚oikach- do sÅ‚oika nalewamy wodÄ™, wsypujemy do niego garść nasion, np. lucerny, które zalewamy wodÄ… na 3-6 godzin w miÄ™dzyczasie obserwujemy co siÄ™ z nimi dzieje po 6 godzinach wierzch sÅ‚oika nakrywamy gazÄ…, obwiÄ…zujemy gumkÄ… recepturkÄ…, i odlewamy wodÄ™ ze sÅ‚oika. SÅ‚oik pozostawiamy w ciepÅ‚ym i widnym miejscu, codziennie nalewamy do sÅ‚oika Å›wieżej wody, pozostawiamy nasiona na kilka minut w wodzie a nastÄ™pnie odlewamy tak jak poprzednio. W ciÄ…gu dnia kieÅ‚kujÄ…ce w sÅ‚oiku nasiona przesypujemy poruszajÄ…c delikatnie sÅ‚oikiem codziennie obserwujemy tez ich wzrost.

·         Hodowle cebuli i fasoli prowadzimy również w sÅ‚oikach. W tym celu sÅ‚oik przygotowujemy jak powyżej, na gazie umieszczamy cebulÄ™ lub kilka ziaren fasoli pamiÄ™tajÄ…c o tym by nie dopuÅ›cić do ich gnicia lub uschniÄ™cia (dolewamy wody wedÅ‚ug potrzeby).

·         HodowlÄ™ kieÅ‚ków prowadzić można również na tacce z ligninÄ…- na podstawce ukÅ‚adamy ligninÄ™, na która rozsypujemy nasiona np. rzeżuchy, lucerny, rzodkiewki itp.

3.       Zadaniem dzieci jest obserwowanie wzrostu roÅ›lin i dbaÅ‚ość o nie. Swoje obserwacje mogÄ… ilustrować rysunkami wykonujÄ…c prace pt. „Jak rożnie …”.

Propozycja zabaw: